^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

Konferencja "Propagowanie nowoczesnych technologii w chowie bydła -roboty udojowe"

Bez tytułu

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

 

 

W dniach 16-17 listopada 2016 r. Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w  Częstochowie - PZDR w Lublińcu, zrealizował operację pn. „ Propagowanie nowoczesnych technologii w chowie bydła mlecznego – roboty udojowe”

Projekt został opracowany przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego  w Częstochowie w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach

Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

DSC05176

W dniach 16-17 listopada 2016 r.  odbyła  się w Lublińcu  Konferencja szkoleniowa oraz wyjazd studyjny do gospodarstwa rolnego Pani Doroty Wyrobek w Ślizowie  koło Sycowa,  powiat Oleśnica.

Projekt  składał  się z   części teoretycznej – pierwszy dzień, gdzie wyczerpująco przedstawione zostały zagadnienia związane z automatyzacją doju w nowoczesnej oborze

oraz wyjazdu studyjnego – drugi dzień, zorganizowanego  w celu pokazania wdrożonego rozwiązania w oborach.

  W pierwszym dniu,  w otwarciu  konferencji  uczestniczył Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Marek Dziubek.

         Wykładowcami w pierwszym dniu konferencji byli:

Profesor Stanisław Winnicki z Instytutu Technologiczno – Przyrodniczego w Falentach Oddział w Poznaniu, który prowadził tematy:

 „Innowacyjne technologie w produkcji mleka”  i „Zasady modernizacji obór pod kątem wprowadzenia automatyzacji doju”  

DSC05138

         Joanna Aerts  Dyrektor Marketingu  Firmy Lely  East Sp. z o.o.  produkującej roboty udojowe, ktora wygłosiła wykład na   temat „ Zasady pracy robota udojowego”  

Arend Jan Hendriks  Holender mieszkający w Polsce od 18 lat,  właściciel ponad 350 hektarowego gospodarstwa rolnego  utrzymującego 380 krów mlecznych.  W jego gospodarstwie pracują cztery roboty udojowe – przedstawiał temat „Organizacja pracy w oborze po wprowadzeniu robota udojowego"

Wykłady cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy konferencji z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwali się w  omawiane  tematy.

DSC05128

W przerwach między wykładami i po wykładach, wykładowcy odpowiadali na indywidualnie na pytania słuchaczy. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali dnia następnego.

W  drugim dniu uczestnicy odliczyli się w komplecie i przejazd odbył się bez żadnych problemów. O godzinie  10.00  rozpoczęła się  wizyta w gospodarstwie prowadzącym dój robotem udojowym.

Gospodarstwo ponad 300 hektarowe utrzymujące 330 krów mlecznych. Jego właścicielem jest Pani Dorota Wyrobek ze Slizowa k./ Sycowa, która zaprezentowała  swoje gospodarstwo i bardzo chętnie odpowiadała na pytania uczestników wyjazdu studyjnego.

DSC05223

Uczestnicy mieli możliwość  obserwacji robota w czasie pracy i zapoznanie się z organizacją obory mlecznej przy pełnej automatyzacji doju.

 Wysoko zawansowana technologia pozwala prowadzić dój robotowi, identyfikując krowę. Robot posiada  system kontroli jakości mleka,  powoduje rozpoznanie siary, krwi w mleku oraz nieprawidłowego mleka. Dój odbywa się  indywidualnie dla każdej z ćwiartki.

DSC05201

  Profesor Stanisław  Winnicki oraz Pani Joanna Aerts cały czas byli do dyspozycjo uczestników - doradzali i  informowali.

Ponadto uczestnicy wyjazdu studyjnego mieli możliwość zaobserwowania  pracy robota do zadawania pasz i stacji paszowej

 

Konferencja pozwoliła podjąć ważne  decyzję kilku rolnikom. Niektórzy z nich zapewniali,  że  w najbliższym czasie  roboty udojowe pojawią się w ich gospodarstwach.

     Głównym celem zrealizowanego projektu było ułatwienie wymiany wiedzy fachowej oraz dobrych praktyk w zakresie wdrażania innowacji w rolnictwie i  na obszarach wiejskich, poprzez bezpośrednie przekazywanie wiedzy naukowej na platformie nauka-praktyka w ramach współpracy naukowców, doradców i rolników.