^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

Festiwal Pierogów w Koziegłowach

W sobotę 12 sierpnia na terenie Centrum Rekreacji przy MGOPK w Koziegłowach odbyła się trzecia edycja imprezy pod hasłem „Nasze Koziegłowy i okolice”. Złożyły się na nią m.in. występy zespołów folklorystycznych, mażoretek, pokazy kulinarne oraz III Festiwal Pierogów.

Wiele emocji przysporzyła rywalizacja w lepieniu pierogów, która okazała się bardzo zacięta. Goście z Węgier, gdzie pierogi nie są znane, lepili je po raz pierwszy, ale poradzili znakomicie zajmując 5. miejsce. W lepieniu pierogów na czas rywalizowało 12 zespołów. W ciągu 30 minut wykonano aż 2992 pierogi. Wszystkie zostały ugotowane i skonsumowane podczas degustacji.

Najwydajniejszą ekipą okazało się KGW Wojsławice, które wykonało aż 328 pierogów. Drugie miejsce zajął Rzeniszów (303) a trzecie Gniazdów (294). Na kolejnych lokatach uplasowali się: 4. Markowice (290), 5. Grupa Samorządowa z węgierskiego miasta Győrújbarát (270), 6. Lgota Mokrzesz (245), 7. Samorządowa Grupa z Koziegłów (239), 8. Mysłów (223), 9. Koziegłowy (213), 10. Ryczów (168), 11. Grupa Samorządowa z Ogrodzieńca (165), 12. Grupa Seniorów z Ogrodzieńca (127), 13. Zespół Echo (126).

W konkursie na najsmaczniejsze pierogi Jury, którego przewodniczącym był znakomity kucharz, Remigiusz Rączka przyznało trzy pierwsze miejsca – dla Lgoty Mokrzesz – za pierogi malinowe, dla Gniazdowa – za pierogi z kaszą gryczaną i twarogiem z sosem kurkowym oraz dla Wojsławic – za pierogi z morelami i brzoskwiniami. Wyróżnienia otrzymali natomiast: Zespół Seniorów z Ogrodzieńca – za ciasto, KGW Rzeniszów – za kreatywność kompozycji oraz Alicja Chwałko – za ciekawy smak.

Nagrody dla uczestników konkursów ufundowane zostały przez członków Kapituły Honorowej: Jadwigę Wiśniewską – Poseł Do Parlamentu Europejskiego, Lidię Burzyńską – Poseł do Sejmu RP, Jacka Ślęczkę – Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy, Zofię Jakubczyk – Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego oraz Radnych Powiatowych: Dorotę Kaim-Hagar, Wiesławę Machurę i Mariusza Morawca. Część nagród zakupiono w ramach projektu „Nasze Koziegłowy i okolice”. Podczas imprezy rozlosowano bilety do Brukseli ufundowane przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską. Trafiły one do rąk seniorów z Ogrodzieńca i KGW Gniazdów.

W części artystycznej oprócz wymienionych zespołów wystąpili: Gminny Zespół Pieśni i Tańca Koziegłowy, Mażoretki Kadetki „Fantazja” z Ogrodzieńca, Zespół Echo z Ogrodzieńca i Seniorzy z Ogrodzieńca.

pierogi 1

pierogi 2

pierogi 3Źródło: UGiM Koziegłowy.