^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

25 lat Związku Gmin Jurajskich

Związek Gmin Jurajskich wkroczył w 2017 roku z 25-letnim doświadczeniem. Gmina Żarki jest jedną z pierwszych gmin, która tą organizację współtworzyła.

Początki Związku Gmin Jurajskich sięgają 1991 roku, kiedy to ówczesny zastępca wójta gminy Janów, Adam Markowski, wpadł na pomysł powołania stowarzyszenia gmin leżących na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ideę tę wsparł Czesław Tarczyński - wójt Janowa. I to właśnie tutaj doszło do pierwszego spotkania inicjującego powstanie związku. Te wydarzenia wspominał podczas gali prezes stowarzyszenia Adam Markowski.

Na uroczystej gali, pojawili się m. in. wicewojewoda Mariusz Trepka, wicemarszałek województwa śląskiego Stanisław Dąbrowa, przedstawiciele 37 gmin zrzeszonych w związku, jurajski GOPR i zaprzyjaźnieni działacze na rzecz Jury. Uczestnicy gali wznieśli toast za wszystkie osiągnięcia, a władze związku pokroiły jubileuszowy tort, którego sponsorem był prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Początki Związku Gmin Jurajskich Związek Gmin Jurajskich jest dobrowolnym stowarzyszeniem gmin z województwa małopolskiego i śląskiego, leżących na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Założycielami związku było 15 gmin, obecnie do ZGJ należy 38 gmin. Są to: Alwernia, Bolesław, Bukowno, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gołcza, Kamienica Polska, Janów, Jerzmanowice-Przeginia, Klucze, Koziegłowy, Kraków, Kroczyce, Lelów, Łazy, Mstów, Myszków, Niegowa, Ogrodzieniec, Olsztyn, Pilica, Poraj, Poręba, Przyrów, Siewierz, Skała, Sławków, Sułoszowa, Trzebinia, Trzyciąż, Wielka Wieś, Włodowice, Zabierzów, Zawiercie, Zielonki, Żarki, Żarnowiec. Związek Gmin Jurajskich powstał nie tylko po to, aby pomagać gminom w promowaniu ich turystycznych terenów i obiektów, ale również, aby pokazywać Wyżynę Krakowsko-Częstochowską jako jednolity i spójny obszar turystyczny. Region, w którym są niewidoczne granice administracyjne czy to międzygminne, czy to międzywojewódzkie. Przynależność do związku w wielu przypadkach wzmaga aktywność poszczególnych gmin do różnego rodzaju działań związanych z turystyką, pozwala czerpać doświadczenia z gmin, które mają lepiej rozwiniętą sferę turystyczną. Daje możliwość (szczególnie małym gminom) profesjonalnej promocji, na którą w sposób indywidualny gmina nie mogłaby sobie pozwolić.

 

2016-12-17-grali-11

 

Źródło: UMiG Żarki