^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

Zielono i ekologicznie w gminie Żarki

W gminie Żarki zostały zrealizowane aż trzy ciekawe inicjatywy w ramach projektu „Eco-lokalnie”, mającego na celu ochronę środowiska i przyrody. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trzy miejsca zmieniają się na przyjazne naturze i człowiekowi.

Projekt „Eco-lokalnie” realizuje Centrum Rozwoju Lokalnego, a finansowany jest on ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Cały projekt trwa od początku lipca 2015 i zakończy się pod koniec stycznia przyszłego roku. Obejmuje on aż 23 inicjatyw na rzecz ochrony środowiska i zachęcające ludzi do obcowania z przyrodą. Trzy z tych inicjatyw są realizowane w gminie Żarki.

Pierwsza z nich nosi nazwę „Kochajmy Jurę – pokażmy Rajce”.Celem inicjatywy jest rekultywacja obszarów przyrodniczych zdegradowanych przez człowieka na terenie skał Rajce w Przewodziszowicach, dzielnicy Żarek. W ramach przedsięwzięcia grupa nieformalna „Przyjaciele Jury” oraz okoliczni mieszkańcy wyczyścili, oznaczyli oraz zabezpieczyli szlak między skalnymi ostańcami w Przewodziszowicach.

Drugie przedsięwzięcie nosi nazwę „Leśniów przyjazny środowisku i turystom”. Pomysłodawcą inicjatywy był o. Jerzy Kielech, a jego dzieło kontynuował o. Jacek Taborowicz. Inicjatywa została realizowana na terenie Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Zabytkowy klasztor jest corocznie odwiedzany przez wielu pielgrzymów.

Trzecia z inicjatyw ekologicznych na terenie gminy Żarki nosi nazwę „Dolina Leśniówki” – obszar wsparcia: działalność przeciwpowodziowa – przeciwdziałanie lokalnym podtopieniom”. Pomysł został zrealizowany przez grupę nieformalną „Przyjaciele Jury”.
Celem inicjatywy było oczyszczenie okolic rzeki Leśniówki oraz zabezpieczenie przed lokalnymi podtopieniami.

1

 

3

 

2

Źródło: UMiG Żarki.