W dniu 28 kwietnia 2024 roku zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi określające stawki płatności w ramach ekoschematów na rzecz dobrostau zwierząt za 2024 rok.
Przy naliczniu płatności rolnikom ubiegajacym się o płatności dobrostanowe będą obowiązywały następujące stawki (Kurs wymiany dla kampanii 2024 r. wynosi 4,2788 zł za 1 euro):
dla bydła i świń stawka za 1 punkt to 92,75...
Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy oraz rozprzestrzenianiem się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce – najważniejsze informacje:
W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Stabilna sytuacja występuje również na Słowacji i na Węgrzech. Komisja Europejska rozszerzyła obszary objęte ograniczeniami oraz przedłużyła środki związane ze stwierdzeniem...
Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie odpowiadając na zaproszenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 26 i 27 kwietnia uczestniczył w Targach SLOWTRAVEL. Targach Turystyki Zdrowotnej, które odbyły się w Kielcach.
Targi Slow Travel były poświęcone turystyce zdrowotnej, ekologii i świadomemu stylowi życia. Dzięki wsparciu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi stały się miejscem prezentacji działalności instytucji służących rolnictwu, także ośrodków doradztwa rolniczego...
25 kwietnia minister rolnictwa Czesław Siekierski podpisał rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu. Podpisane rozporządzenie zostało skierowane do ogłoszenia w trybie pilnym.
To kolejny (po ostatnich działaniach związanych z grypą ptaków) element koncepcji zwiększenia wymagań i wzmacniania bioasekuracji przez producentów drobiu, który powstał w uzgodnieniu z branżą drobiarską. Rozporządzenie wprowadza środki bioasekuracyjne oraz obowiązek szczepienia...
Od 1 czerwca 2025r. będzie można ubiegać się o środki unijne na: zalesienie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zakładanie systemów rolno - leśnych i zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych. Wszystkie inwestycje są realizowane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Dofinansowanie w ramach inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych z PS WPR 2023-2027 może być przyznane rocznie maksymalnie do 40...
Minister Rolnictwa odniósł się do licznych listów i petycji w sprawie projektu nowych przepisów dotyczących tzw. Nowych Technik Genomowych (NGT) – nowoczesnych, precyzyjnych metod modyfikacji DNA roślin, które nie wprowadzają obcych genów (w przeciwieństwie do klasycznego GMO).
Techniki NGT pozwalają na wprowadzenie drobnych zmian, bez wprowadzania do organizmów genów obcych gatunków. Zmiany te są bardzo podobne do tych, które zachodzą w...
Wsparcie dla pszczelarzy
Trwa kolejny nabór wniosków skierowany do hodowców pszczół. Do każdego pnia, który przezimował, mogą otrzymać 50 zł. O wsparcie w formule pomocy de minimis można się ubiegać do 31 maja 2025 r.
Pszczelarze, którzy chcą skorzystać z dofinansowania, powinni być wpisani do ewidencji producentów, prowadzić działalność nadzorowaną i mieć pszczoły wpisane do rejestru weterynaryjnego.
Nabór tradycyjnie obsługują biura powiatowe Agencji...
W podbeskidzkim miasteczku Wilamowice w Lany Poniedziałek Śmierguśnicy, zgodnie z miejscową tradycją polewali wodą dziewczyny. Zabawa zaczyna się już w niedzielny wieczór w Wielkanoc, gdzie młodzi kawalerowie zbierają się w grupy i w kolorowych strojach i maskach oraz w barwnych kapeluszach odwiedzają domy znajomych panien. Jak wynika z opisów etnografów, jeszcze na przełomie XIX i XX wieku w zabawie tej...