^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Znamy najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w woj. śląskim w 2016 r.

Już po raz ósmy Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zorganizował konkurs na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w województwie śląskim. Gospodarstwa, które przystąpiły do konkursu musiały przejść dwuetapową ocenę. Najpierw oceniono gospodarstwa na podstawie nadesłanych dokumentów konkursowych, a następnie komisja konkursowa wizytowała każde gospodarstwo, aby móc na miejscu sprawdzić przede wszystkim standard i jakość oferowanych usług.

 

W tym roku poziom konkursu był bardzo wysoki i komisja konkursowa długo debatowała zanim jednogłośnie ustaliła werdykt. Wobec czego zdecydowano się przyznać aż po dwie równorzędne nagrody. Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w sobotę 3 września, w Akademii Polonijnej w Częstochowie,,na uroczystej inauguracji Jubileuszowej XXV Krajowej Wystawy Rolniczej.

Pamiątkowe puchary, dyplomy oraz listy gratulacyjne szanownym laureatom wręczyli:
Ryszard Zarudzki Podsekretarz Stanu w MRiRW, Stanisław Dąbrowa Wicemarszałek Województwa Śląskiego oraz Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Grzegorz Boski.

 

Poniżej zamieszczamy wyniki konkursu. Laureatom jeszcze raz składamy serdeczne gratulacje.
Na sukces każdego z nagrodzonych gospodarstw złożyły się grom pracy, zaangażowania,a przede wszystkim serca, które agrogospodarze wkładają każdego dnia, aby stworzyć miejsce, gdzie każdy turysta będzie mógł czuć się beztrosko i bezpiecznie, jak we własnym domu.


III miejsce ex aequo
Gospodarstwo Agroturystyczne „Jurajska Stokrotka"
Dagmara i Michał Ciosek

 

l1

 

Gospodarstwo zlokalizowane jest w Kotowicach, w gminie Żarki, w powiecie myszkowskim. Położone jest na wzgórzu, z którego rozpościera się widok na Skały Rzędkowickie, a także Górę Zborów. Oferta gospodarstwa skierowana jest do rodzin z dziećmi. Dla gości udostępnione są 3 nowoczesne pokoje 3, 4 i 5-cio osobowe. W łazience jest wanna z hydromasażem. W trakcie przygotowania jest także sauna ogrodowa. Dzieci odpoczywające w gospodarstwie mogą skorzystać z dużego placu zabaw wyposażonego w domek ze zjeżdżalnią, piaskownicę, huśtawki, trampolinę, basen letni, miejsca do gry w siatkówkę i wypożyczalni rowerów. Gospodarstwo oferuje pełne wyżywienie na bazie domowych posiłków.

 

IMG 0339

 

IMG 0374

 

 

III miejsce ex aequo
Agroturystyka SPA Łaciakówka
Urszula i Franciszek Łaciak

 

l3

 

Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Nadmeszna w gminie Wilkowice, w powiecie bielskim. Położone jest nad potokiem Mesznianka, w kotlinie otoczonej przez szczyty Beskidu Śląskiego: Klimczok, Szyndzielnia, Skrzyczne, Magóra. Położenie gospodarstwa sprawia, że rozpościera się z niego zachwycający widok na dolinę wilkowicką i żywiecką oraz Jezioro Żywieckie. Przy dobrej pogodzie widoczne są nawet Tatry. Gospodarstwo posiada 1 ha łąk, ogródek warzywny oraz sad z tradycyjnymi, starymi odmianami drzew. W gospodarstwie hodowany jest również drób.
Do dyspozycji gości jest 5 pokoi urządzonych w naturalnym drewnie, w tym jeden pokój przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W budynku zachowano ściany z tradycyjnym mszeniem między belkami. Gospodarstwo oferuje pełne wyżywienie na bazie własnych produktów, z możliwością zastosowania diety odkwaszającej. Dodatkowo na gości chcących zrelaksować się i odpocząć po trudach górskich wycieczek czekają zabiegi w gabinecie SPA, który znajduje się
w gospodarstwie i jest prowadzony przez córkę gospodarzy.

 

IMG 0053

 

IMG 0142

 

 

I miejsce ex aequo
Gospodarstwo Agroturystyczne „Sokole Ranczo"
Beata Stodolna i Krzysztof Filapek

 

l10

 

„Sokole Ranczo" zlokalizowane jest we wsi Biskupice, w obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, w gminie Olsztyn, w powiecie częstochowskim. Gospodarstwo bezpośrednio graniczy z Rezerwatem Przyrody Sokole Góry. Dla gości przygotowano komfortowe pokoje i apartamenty, dodatkowo istnieje także możliwość wynajęcia 5 domków. W sumie Ranczo dysponuje 40 miejscami noclegowymi. Na terenie gospodarstwa znajduje się park, z urzekającą aleją brzozową o długości
1 km oraz aleją świerkowo- jodłową, które są prawdziwym rajem dla grzybiarzy. Ponadto na gości czeka przestronny plac zabaw, miejsce na ognisko, altana ogrodowa i letnia stołówka.
Gospodyni przygotowuje posiłki dla gości na bazie własnych produktów, ekologicznie uprawianych warzyw i owoców, miodu z własnej pasieki, a także samodzielnie wędzonych mięs i wędlin.
W gospodarstwie utrzymywane są owce, kozy, króliki, drób i konie. Prowadzona jest nauka jazdy konnej. Dodatkowo Sokole Ranczo organizuje eko-zajęcia dla dzieci ze szkół i przedszkoli.

 

IMG 0449

 

IMG 0472

 

IMG 0561

 

 

I miejsce ex aequo
Agroturystyka „U Gazdy"
Marta i Andrzej Cieślar

 

l11

 

Agroturystyka U Gazdy położona jest w miejscowości Brenna, powiat cieszyński, na wysokości 700 m n.p.m., w otoczeniu łąk i lasu. Gospodarstwo jest członkiem Cieszyńskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego Natura i Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Do dyspozycji gości znajdują się pokoje 2-,3- i 4- osobowe, wszystkie z własną łazienką. Domowe posiłki serwowane dla gości przygotowywane są na bazie własnych produktów i opierają się na kuchni regionalnej. Specjalnością gospodarstwa są placki z blachy z wyrzoskami i potrawy z baraniny. Ponadto dla gości organizowane są kuligi, przejażdżki bryczką, biesiady z pieczeniem barana, nauka jazdy konnej. Gospodarstwo utrzymuje konie rasy huculskiej, owce, kozy, bydło rasy Polska Czerwona, króliki, drób, trzodę chlewną. W Zielone Świątki, zgodnie z lokalną tradycją, w agroturystyce odbywa się tradycyjne smażenie wajeśnicy, w tym roku powstała ona z 660 jaj. Latem natomiast w gospodarstwie „U Gazy" organizowane są Mistrzostwa Górali Karpackich w Koszeniu Łąki Kosą oraz Mistrzostwa Polski
Psów Pasterskich.

 

IMG 0205

 

IMG 0230

 

 

IMG 0219

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych laureatów !!!

 

l5