^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2020 roku w województwie śląskim rozstrzygnięty

W dniu 5 września br. podczas otwarcia tegorocznej XXIX Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie został rozstrzygnięty konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w woj. śląskim. Konkurs miał na celu szerzenie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie najlepszych rozwiązań w gospodarstwach rolnych oraz rozpowszechnienie wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego. Do tegorocznego konkursu zgłosiły się dwa certyfikowane gospodarstwa ekologiczne i zostały przez komisję konkursową nagrodzone. Nagrody laureatom konkursu w formie pucharu, dyplomu oraz czeku wręczali Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Jan Krzysztof Ardanowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Szymon Giżyński oraz Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Pan Marek Dziubek.

Zwycięzcami konkursu na poziomie wojewódzkim zostali Państwo Elżbieta i Jacek Czaplińscy z gminy Koniecpol. Gospodarstwo i łącznej powierzchni 14,42 ha  położone jest we wschodniej części powiatu częstochowskiego w miejscowości Luborcza. Gospodarstwo prowadzone jest metodami ekologicznymi od 2005 roku.  Specjalizuje się w uprawie orkiszu, łubinu żółtego, peluszki oraz żyto krzycy, z których produkowane są mąki, kasze, płatki, makarony przeznaczone na sprzedaż oraz ekologiczne pasze na własne potrzeby. Gospodarstwo specjalizuje się także w hodowli kur niosek rasy ROSA 5 w ilości kilkuset sztuk na produkcję jaj. Priorytetem gospodarstwa  jest wytwarzanie żywności wysokiej jakości, która produkowana jest w sposób nie mający wpływu na degradację środowiska. Sprzedaż  bezpośrednia  oraz udział  w Jurajskiej Kooperatywie Spożywczej  jest sprawdzonym sposobem dystrybucji  ekologicznych produktów  z gospodarstwa.

Gospodarstwo Państwa Czaplińskich zostało zgłoszone do konkursu krajowego na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2020 r.

Dożynki 2020 Konferencja 102 003

Drugie miejsce zajęła Pani Urszula Ciura z Częstochowy. Gospodarstwo ekologiczne o powierzchni 1,96 ha  położone w Częstochowie. Prowadzone  metodami ekologicznymi od 1991 roku. W gospodarstwie obecnie prowadzi się głównie uprawę wielu gatunków warzyw, takich jak: pomidory, ogórki, marchew, pietruszka, fasola, cebula, czosnek, burak czerwony, papryka, cukinia, seler, por, sałata oraz ziemniaki. Uprawiane są  także maliny i truskawki. W gospodarstwie prowadzona jest również hodowla kóz mlecznych. Sprzedaż  produktów odbywa się  bezpośrednio w gospodarstwie.

Dożynki 2020 Konferencja 100 003

Nagrody pieniężne, które otrzymali laureaci zostały wypłacone w ramach realizacji operacji pod nazwą „Rolnictwo ekologiczne szansą rozwoju obszarów wiejskich” ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Laureatom serdecznie gratulujemy.