^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
3
4
6
7
11
13
14
16
18
27
28
30

INSTYTUT WŁÓKIEN NATURALNYCH I ROŚLIN ZIELARSKICH – PROGRAM KONOPNY. INFORMACJE DLA ROLNIKÓW

Henola photo 3

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowy Instytut Badawczy uruchamia projekt HenolaHemp, którego zadaniem jest rozpowszechnianie w Polsce upraw konopi włóknistych oraz zbadanie parametrów plantacji tych konopi w różnych warunkach pogodowych i glebowych z uwzględnieniem czynników, które wpływają na wydajność plonu ziarna. Celem tego programu jest produkcja elitarnego i kwalifikowanego materiału siewnego konopi przemysłowych na dużą skalę, natomiast rolą tego programu jest propagowanie upraw tej rośliny oraz transfer wiedzy w obszarze przetwórstwa i agrotechniki, ażeby zwiększyć jej popularność w kraju oraz za granicą.

Zarówno na świecie jak i w Polsce, z roku na rok rośnie popyt na ziarno konopne, co możemy zauważyć na przykład na półkach sklepowych, gdzie przybywają produkty spożywcze zawierające w swoim składzie nasiona tej rośliny – proteiny konopne, batony, olej, czy mleko. W związku z tym, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich oferuje do sprzedaży materiał siewny polskiej odmiany konopi Henola, dedykowanej do upraw towarowych na ziarno.

Dlaczego Henola? Jest to jednopienna, unikatowa, bardzo plenna odmiana, której plon wynosi 1,5 – 2,5 tony z hektara. Ponadto jej okres wegetacji jest krótszy o 3 tygodnie w porównaniu do innych odmian, co pozwala rolnikowi na zbiór na przełomie sierpnia i września. Wysokość tej odmiany (1,5-2m), nie przeszkadza w trakcie zbiorów, dlatego też nie trzeba inwestować w bardzo drogi, specjalistyczny sprzęt do jej zbioru.

Odmiana Henola jest obecna na rynku od 2019r. a w 2020 uzyskała tytuł „Polski Produkt Przyszłości” oraz nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.   

Henola photo 2

Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie formularza na stronie www.henolahemp.pl. Ostateczny termin rejestracji upływa 28 lutego 2022 r. Niezależnie od wielkości areału, każdy uczestnik otrzyma 30% rabat na zakup certyfikowanego materiału nasiennego, w zamian za przekazanie do Instytutu krótkiego raportu dotyczącego przeprowadzonej uprawy. Ponadto, zostanie objęty wsparciem agrotechnicznym a także otrzyma atrakcyjne warunki cenowe w momencie zlecenia Instytutowi usług przetwórstwa ziarna, słomy oraz analiz laboratoryjnych.

       Więcej informacji można uzyskać:

  1. Na stronie programkonopny.pl
  2. Na serwisach internetowych:
  1. Dzwoniąc pod numer +48 664 949 998
  2. Wysyłając e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: Zdjęcia i materiały opracowano na podtstawie materiałów z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.