^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

"Kudłaty Zakątek" laureatem konkursu "Przyjazna Wieś"

Marta i Jarosław Lennertowie prowadzą w Żorach gospodarstwo, które wyrasta poza typowe ramy działalności rolniczej. Pomimo iż oboje pracują również w innych zawodach, z wielkim zaangażowaniem tworzą miejsce będące pięknym przykładem nie tylko dobrze rozwijającego się gospodarstwa rolnego, ale także miejsca edukacji ekologicznej i integracji społecznej.

Jako że głównym kierunkiem jest hodowla krów szkockiej rasy wyżynnej (Scottisch Highland Cattle), które charakteryzują się gęstą i długą sierścią, gospodarstwo zyskało nazwę Kudłaty Zakątek.

Szkocka krowa wyżynna to rasa mięsna, dobrze znosząca chów w warunkach wolnowybiegowych, żywiona głównie paszami objętościowymi, dzięki czemu – w porównaniu z produkcją bydła wysokowydajnego – wytwarza mniej gazów cieplarnianych i sprzyja ochronie klimatu. Gospodarstwo jest samowystarczalne pod względem pasz. Taki rodzaj hodowli bydła jest innowacyjny na tym terenie i wpisuje się w ogólną filozofię, jaką wyznają prowadzący je gospodarze, a mianowicie: produkcja w duchu poszanowania i zachowania środowiska naturalnego, w tym zwierząt. Mięso pozyskane z opasów karmionych zielonkami i paszami naturalnymi jest zdrowsze i smaczniejsze.

Szkockie krowy nie są jedynymi zwierzętami żyjącymi w gospodarstwie. Pani Marta, z zawodu weterynarz, stworzyła w Kudłatym Zakątku także dom dla zwierząt z interwencji weterynaryjnych: zaniedbanych, porzuconych lub chorych. W gospodarstwie oprócz krów mieszkają: konie, kozy, owce, króliki, szynszyle, drób ozdobny, a nawet gady. Powstało minizoo, które podnosi atrakcyjność gospodarstwa jako miejsca edukacyjnego i pozwala na prowadzenie tzw. zooterapii. Terapia z udziałem zwierząt to naturalna metoda leczenia i rehabilitacji poprzez dobroczynny kontakt ze zwierzęciem. Obcowanie ze zwierzętami jest bardzo ważne dla każdego człowieka, szczególnie jednak dla osób z niepełnosprawnościami lub zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Oprócz roślin paszowych w gospodarstwie uprawia się len złocisty „Jantarol”. Jest to odmiana tradycyjna, która pozwala na uzyskanie oleju tłoczonego na zimno o najbardziej optymalnym składzie pod względem zawartości kwasów OMEGA 3, 6, 9.

Dzięki zastosowaniu pielnika, chwasty niszczone są mechanicznie. Nasiona do wysiewu są zaprawiane mączką bazaltową, a nie chemicznymi środkami ochrony roślin. Uprawa lnu jest w pełni naturalna, a olej pozbawiony pozostałości pestycydów. Pielnik zakupiono dzięki środkom pozyskanym z PROW (Działanie 6.3.). Zakupiono także kosiarkę dyskową i przewracarkę. Urządzenia mają ogromne znaczenie, gdyż pozwalają na pozyskiwanie większej ilości pasz objętościowych przy zużyciu paliwa mniejszym o około 70% w porównaniu z technologiami stosowanymi wcześniej. Wzrost wydajności umożliwił zakup dodatkowych zwierząt, bez zwiększenia negatywnego wpływu na klimat.

Działania podjęte po objęciu gospodarstwa po rodzicach polegały między innymi na modernizacji budynków i obejścia, co umożliwiło przyjmowanie większych grup na warsztaty edukacyjne oraz utworzenie minizoo. Gospodarze planują dalsze inwestycje, a środki na nie zamierzają pozyskać m.in. dzięki funduszom europejskim.

 Goście Kudłatego Zakątka to rolnicy, młodzież, osoby starsze czy osoby z niepełnosprawnościami. Dla państwa Lennert szczególnie ważne jest pokazanie dzieciom i młodzieży, jak odbywają się prowadzenie gospodarstwa, chów i hodowla zwierząt, a także procesy wytwarzania pasz oraz uprawy roli w duchu przyjaznym środowisku z uwzględnieniem dobrostanu zwierząt. Gospodarze współpracując z innymi rolnikami mogą prezentować efekty ekoschematów oraz dobrostanu zwierząt. Działania te bardzo dobrze się w gospodarstwie sprawdzają, przez co inni rolnicy mogą zainspirować się do prowadzenia swoich gospodarstw w sposób bardziej przyjazny naturze.

„Przyjazna Wieś” to ogólnopolski konkurs na najlepsze projekty, które miały pozytywny wpływ na polskie gospodarstwa rolne, przyczyniły się do ochrony środowiska i klimatu oraz wspierały rozwój lokalnych społeczności, a których realizacja nastąpiła dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w okresie programowania 2014-2020. Kudłaty Zakątek idealnie wpasowuje się w idee konkursu. Państwo Lennertowie, zachęceni przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, wzięli udział w konkursie i zajęli PIERWSZE miejsce za najlepszy projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym PROW 2014-2020 w kategorii: ŚRODOWISKO I DZIAŁANIA NA RZECZ OCHRONY KLIMATU.Zdj JS KSOW pomniejszonerozdanie nagród 2kudłaty zakątek 5kudłaty zakątek 4

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com