^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Uprawa ulubionych warzyw i ziół w przydomowym ogródku - idealne rozwiązanie w czasach ciężkiej sytuacji na rynku warzyw.

dzialka1

Od dłuższego czasu zaobserwowaliśmy znaczy wzrost cen warzyw. Czy to w: osiedlowym sklepiku, hipermarkecie, na targowisku, czy giełdzie warzywnej .Ceny biją rekordy z tygodnia na tydzień! Przyczyną tego zjawiska są wysokie koszty produkcji na które składają się ceny nawozów, energii wykorzystywanej do ogrzania szklarni, paliwa za, którego ceną idzie drogi transport jak i wzrost płacy pracownikom. Drugim czynnikiem jest utrudniony import z krajów, od których dotychczasowo Polska skupowała warzywa.

Uprawiając na własne potrzebny ulubione warzywa, można pozbyć się kilku czynników, na które składa się wysoka cena w sklepie.

Ceny pomidorów, kalafiora, selera, ogórków, cebuli białej, a teraz tak zawrotne szalone ceny papryki, które spowodowane są zimną wiosną w Hiszpanii i Portugali. Powodują, że coraz częściej widzimy trend zakładania przydomowych ogródków. Jeszcze kilka lat temu, nasze wózki zakupowe uginały się od warzyw, tak teraz kalkulujemy co i w jakiej ilości kupić.

Z jednej strony piramida żywieniowa mówi: jedzmy warzywa i owoce 5 razy dziennie, a z drugiej 5 razy dziennie, 7 dni  w tygodniu. Takie zakupy generują  koszty, często przekraczające nasz budżet domowy przeznaczony na żywienie. Producenci rolni zgodnie przyznają, że wzrost cen, to dopiero początek końcowych cen jakie przyjdzie nam płacić za warzywa w 2023 roku.

Dlatego, może warto wrócić w miarę możliwości, do własnych mikro upraw. Osoby dysponujące działką przy domostwie lub posiadające ogródki działkowe, mają szersze pole manewru od szklarni po uprawy skrzyniowe, uprawy tunelowe czy tak ostatnio modne uprawy w paletach. Osoby mieszkające w blokach nie są wykluczone z takiej przyjemności. Wiadomo, że na dużo mniejszą skale mogą rozwinąć skrzydła, jednak na balkonie w skrzyniach, czy mini szklarniach zawsze można swoje ulubione warzywo, zioła czy zieleninę uprawić.

DSCN2280 1024x768

Szklarnie ogrodowe mogą być wykonane ze szkła lub z poliwęglanu. Najważniejsze to stabilność przytwierdzenia jej do podłoża, jak i wentylacja: uchylne okna boczne, dachowe lub przesuwne ściany.

Uprawy skrzyniowe pięknie porządkują ogród, są wygodniejsze w pracy ponieważ człowiek się tak nie schyla. Warzywa czy zioła, można prowadzona na wielu poziomach. Plusem jest odporność na przygruntowy przymrozek, uprawa nie styka się z gruntem.

Obecnie panujący trend – własnej uprawy zdrowej żywności, bez użycia nawozów chemicznych i preparatów idealnie wpisuje się w zdrowy styl życia, który coraz częściej gości w naszych domach.

Pamiętać należy, że nie tylko praca blisko natury ziemi jest bardzo korzystnie wpływająca na nasze zdrowie i samopoczucie, ale sam fakt przyjemności czerpanej z wyhodowanego warzywa i potem jego konsumpcja ma zupełnie inny wymiar.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com