^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

06

Każdego roku 22 kwietnia obchodzimy DZIEŃ ZIEMI. Święto to znane jest również pod nazwą: ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI lub MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI. W styczniu 1969 r. w Stanach Zjednoczonych doszło do największej katastrofy ekologicznej, wyciekło wtedy 100 tysięcy baryłek oleju. Doprowadziło to do śmierci tysięcy ptaków oraz zwierząt morskich. Ta katastrofa mocno poruszyła Gaylorda Nelsona ówczesnego senatora. To on przyczynił się do powstania międzynarodowego ruchu na rzecz edukacji ekologicznej. Senator Stanów Zjednoczonych zaprosił do współpracy ekologów oraz innych senatorów i działaczy - 22 kwietnia 1970 r. odbył się pierwszy dzień ziemi. Zorganizowano wtedy masowe protesty, w których 20 mln ludzi ze 141 krajów wzięło udział. Światowy dzień ziemi ma za zadanie  chronić planetę przyd katastrofalnymi skutkami ocieplenia klimatu. Dzień ten jest dość mocno celebrowany przez uczniów, którzy sprzątają śmieci, czy też sadza drzewa. W tym roku ze względu na epidemię jest to niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że nie mamy dbać o środowisko. Dorośli również mogą przyczynić się do poprawy środowiska i każdego dnia dbać o ekologię:

- Korzystajmy z własnych środków transportu, takich jak rower czy hulajnoga. Za oknem jest ładna pogoda więc można odstawić samochód czy komunikację miejską.
- Segregujmy śmieci
- Nie korzystajmy z woreczków foliowych. Idąc na zakupy zabierajmy własne torby wielokrotnego użytku.
- Korzystajmy z produktów w szklanych butelkach.

Wszyscy zabezpieczamy się przed COVID-19. W wielu miejscach można natknąć się na zużyte rękawiczki i maseczki. Zadbajmy o to i pamiętajmy, aby je wyrzucać do kosza na śmieci. Nas to nic nie kosztuje, a chroni planetę.

Źródło:https://www.ekokalendarz.pl