^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  

Zaloguj

ASF – Plan bezpieczeństwa biologicznego

Rok 2021 oprócz utrudnień związanych z ciągle trwającą pandemią koronawirusa, był także ciężkim rokiem dla producentów trzody chlewnej. Ciągłe zmiany cen trzody oraz coraz większe zagrożenie chorobą o nazwie afrykański pomór świń czyli ASF wymuszają konieczność szczególnej ostrożności i przestrzegania zasada bezpieczeństwa sanitarnego w gospodarstwach prowadzących produkcję trzody chlewnej. Wychodząc naprzeciw otaczającego nas zagrożenia ASFem, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Kłobucku, we współpracy z BP ARiMR w Kłobucku i Powiatowym Lekarzem Weterynarii zorganizował dnia 9 grudnia 2021r. szkolenie dla producentów trzody chlewnej z powiatu kłobuckiego. Szkolenie otworzyła Pani Ewa Nowak – kierownik PZDR w Kłobucki, a tematykę bioasekuracji w gospodarstwach rolnych podjęli: Henryk Świerat i Grzegorz Kowalczyk – powiatowi lekarze weterynarii. Kolejno omówiono zasady rejestracji zwierząt w systemie IRZ ARiMR – co szczegółowo zaprezentowały Arlena Soja i Anna Krawczyk z Biura Powiatowego ARiMR w Kłobucku. W szkoleniu udział wzięło ponad 30 rolników, którzy na zakończenie mieli możliwość zadawania pytań i uzyskiwali stosowne wyjaśnienia, co pokazuje na silne zainteresowanie tematem bioasekuracji.


Przypominamy: Oprócz przestrzegania wymagań bioasekuracji, gospodarstwo utrzymujące świnie będzie musiało posiadać plan bezpieczeństwa biologicznego, zaakceptowany przez powiatowego lekarza weterynarii. Plan bezpieczeństwa biologicznego to dokument wymagany w przypadku przemieszczania świń z gospodarstw zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami I, II i III. W planie znajdują się informacje o sposobach zabezpieczenia gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem chorób, czyszczeniu i dezynfekcji pomieszczeń przynajmniej raz na 6 miesięcy, po wyprowadzeniu z nich zwierząt, czyszczeniu i dezynfekcji sprzętu, samochodów i maszyn, higienie osób mających kontakt ze świniami, a także zasadach wprowadzania świń do gospodarstwa i wysyłania ich z gospodarstwa, przygotowywania paszy i ściółki dla zwierząt, czy zagospodarowania odpadów.
Wzory tych dokumentów oraz wytyczne dotyczące praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie dostępne są na stronie internetowej pod linkiem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/wdrazanie-wymagan-rwk-2021605-po-31102021

asf

Oskar Juchnik, PZDR Kłobuck

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com