^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
3
4
6
7
11
13
14
16
18
27
28
30

Łamliwość źdźbła - objawy

04

Łamliwość źdźbła może pojawić się późną jesienią- kiedy wegetacja się wydłuża oraz wczesną wiosną. Na licznych plantacjach ozimin obserwuje się nadmiar biomasy, zwłaszcza jęczmienia oraz wcześnie zakładanych plantacji żyta i pszenicy. Rośliny posiadają wiele silnie rozwiniętych liści ,czemu często ostatnio towarzyszy nad krzewistość. Taki stan będzie narażał rośliny na większe zagrożenie ze strony grzybów chorobotwórczych.     

Grzyby znajduje się w glebie oraz te porażają liście w tych warunkach mogą powoli się rozwijać. Gdy nastąpi wzrost temperatury i ruszy wiosenna wegetacja zaistnieje konieczność zahamowania rozwoju chorób w postaci zabiegu. W tym czasie rośliny powinny mieć dostęp do składników pokarmowych.

Pierwsze objawy choroby mogą stanowić problem w rozpoznaniu, ponieważ mają postać podłużnych brązowych plam na powierzchni pochew liściowych a później przy silniejszym porażeniu także na koleoptylu. Z czasem widoczne są podłużne medalionowe plamy na których w  środkowej  części występują czarne tkanki grzyba.

Skutki niezastosowania ochrony w terminie widoczna są w fazie kłoszenia zbóż. Straty w plonie spowodowane są brakiem przewodzenia wody i składników pokarmowych do kłosa. Wspomagająco na chorobę warto zwracać uwagę na odmiany o większej odporności. Również warto skorzystać z orientacyjnych progów ekonomicznej szkodliwości dla chorób