^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Jubileusz 115-lecia istnienia Orkiestry Dętej OSP Żarki.

Miłośnicy muzyki i fani żareckiej orkiestry skorzystali z zaproszenia i przybyli na Jubileusz 15-lecia istnienia Orkiestry Dętej OSP Żarki (09.09.). Był świetny koncert, gromkie brawa i sporo wzruszeń. Ponadto wiele wspomnień związanych osobami, które miały chęć, siłę i odrobinę talentu muzycznego, aby założyć orkiestrę w 1908 r.

- Chcemy pokazać naszą historię, bo przecież orkiestra jest związana z mieszkańcami Żarek. W orkiestrze grają członkowie rodzin – podkreślał Tomasz Radosz, kapelmistrz.

- Aż 115 lat to średnio 6 pokoleń żarczan, którzy w różnych momentach dziejów grywali w orkiestrze – mówił Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Gospodarzy wydarzenia, czyli burmistrza K.Podlejskiego i kapelmistrza H. Rakowskiego wsparł Piotr Zamorski, członek orkiestry, historyk z wykształcenia, a z zamiłowania pasjonat lokalnej historii i pracownik Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Piotr Zamorski w ostatnim czasie sporo czasu poświęcił i uzupełnił historię spisywaną przez długoletniego kapelmistrza Henryka Rakowskiego na wyraźną prośbę radnej Stanisławy Nowak.

Kapelmistrz Tomasz Radosz wraz z zastępcą Magdą Biedroń podziękowali tym, którzy orkiestrę wspierają od dekad. Statuetki trafiły do rąk burmistrza Klemensa Podlejskiego, księdza kanonika Stanisława Kotyla, prezesa OSP Żarki Grzegorza Paula. - Gmina Żarki, Parafia w Żarkach i jednostka OSP Żarki to nasi przyjaciele od początku – podkreślał Tomasz Radosz.

Wspominano kapelmistrzów orkiestry: Edwarda Maja, Karola Pyżyńskiego, Nikodema Jelenia, Leonarda Rosikonia, Henryka Rakowskiego. Specjalne statuetki odebrali członkowie rodziny Karola Pyżyńskiego: Krystyna Goc (wnuczka), Joanna Gil (wnuczka), Jarosław Pyżyński (wnuk). Z rodziny Leonarda Rosikonia: Elżbieta Rosikoń (żona), Agnieszka Mędroń (córka), Bogdan Rosikoń (syn). Z rodziny Henryka Rakowskiego: Zofia Rakowska (żona), Justyna Kiser (córka), Ireneusz Rakowski (syn)

Podziękowano również najstarszym członkom orkiestry, którzy już nie grają. Wśród nich znaleźli się: Stanisław Placek, Ryszard Starczewski, Wincenty Nowakowski, Kazimierz Pasternak, Stanisław Gradzik. Podziękowania trafiły również do najstarszych aktywnych członków orkiestry: Bogusława Radosza i Antoniego Sularza.

W trakcie wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak odczytała uchwałę Rady Miejskiej stwierdzającą fakt nazwania ulicy w Żarkach imieniem Edwarda Maja. Był to kapelmistrz żareckiej orkiestry, ale i znany kompozytor i dyrygent.

Członkowie orkiestry serdeczne podziękowania złożyli na ręce zastępcę kapelmistrza Tomasza Radosza.

Orkiestra składa serdeczne podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, które wykazały się sercem i wsparciem dla organizacji jubileuszu:

Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego, zastępcy Jakuba Grabowskiego i pracowników UMIG Żarki

Gminy Poraja oraz dla Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju za użyczenie oświetlenia

Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowemu w Katowicach

Dyrekcji i pracowników Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Żarkach za wszelką pomoc

Dyrekcji i pracowników MGOK Żarki

KGW Zaborzanki i KGW Jurajskie Dziewczyny z Ogorzelnika

Kapelmistrzowi Piotrowi Krawczykowi wraz z Orkiestrą Dętą Zakładu Górniczego Sobieski Tauron S.A.

Źródło: Urzad Miasta i Gminy w ŻarkachDSC 07211111DSC 09200000

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com