^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
15
18
Data : sobota, 18 wrzesień 2021
19
20
21
23
25
26
27
28
29
30

Relacja ze szkolenia "Dietetyka w chorobach żywienio-zależnych"

dieto zależne 2

W dniach 10-11 października 2017 roku przeprowadzone zostało szkolenie, pt. Dietetyka w chorobach żywieniowo-zależnych, zorganizowane przez CDR w Brwinowie. Szkolenie było skierowane dla doradców ODR i prywatnych oraz mieszkańców obszarów wiejskich.

dieto zlażene 1

W pierwszym dniu zostały poruszone tematy:

- dietoterapia i dietoprofilaktyka nadcisnienia tętniczego – czynniki dietozależne przyczyniające się do rozwoju nadciśnienia tętniczego, wpływ spożycia sodu na wysokość ciśnienia krwi, terapia nadciśnienia tętniczego – dieta DASH, rola potasu w profilaktyce nadciśnienia oraz wybór produktów spożywczych.

- dietoterapia i dietoprofilaktyka chorób sercowo-naczyniowych – znaczenie żywienia przy powikłaniach miażdżycowych, wpływ tłuszczu i węglowodanów na nasilenie zmian aterogennych, prewencja chorób sercowo-naczyniowych.

dieto zależne 3

Podczas drugiego dnia wykłady obejmowały zagadnienia:

- dietoterapia i dietoprofilaktyka otyłości – przyczyny, skutki i rodzaje otyłości, postępowanie dietetyczne

- dietoterapia i dietoprofilaktyka cukrzycy – klasyfikacja, przyczyny, leczenie niefarmakologiczne, rola wybranych czynników żywieniowych na leczenie cukrzycy.

Po każdym z 4 bloków tematycznych przeprowadzone zostały ćwiczenia praktyczne dotyczące:

korzystania z informacji umieszczonych na etykietach produktów spożywczych w planowaniu diety dla osób z nadciśnieniem tętniczym, ustalenie przykładowych racji pokarmowych dla osób w zależności od czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ocena stanu odżywienia oraz ocena jakościowa z notowań ostatnich 24-godzin, przygotowanie przykładowej diety dla diabetyków.