^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2019

Relacja z wyjazdu studyjnego pn. "Innowacyjne rozwiązania w hodowli i organizacji chowu bydła mięsnego"

W dniach 28 - 29 września br. w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich - Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie/ Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Mikołowie zrealizował kolejny projekt z Planu Operacyjnego KSOW 2016-2017 w zakresie SIR pn. "Innowacyjne rozwiązania w hodowli i organizacji chowu bydła mięsnego" .

Celem wyjazdu było przybliżenie rolnikom innowacyjnych rozwiązań stosowanych w produkcji bydła mięsnego, a także przedstawienie produkcji bydła mięsnego jako alternatywy dla produkcji mleka szczególnie w przypadku rolników utrzymujących mniejsze stada.

Seminarium wyjazdowe przyczyniło się do nawiązania współpracy pomiędzy rolnikami, doradcami oraz przedstawicielami nauki. Taka wzajemna współpraca pozwoli na uzyskiwanie przez producentów lepszych wyników ekonomicznych w swojej produkcji. Doradcy zaś mają możliwość poszerzenia wiedzy w tym zakresie oraz wykorzystanie jej w szkoleniach i w codziennej pracy doradczej.

W pierwszym dniu wyjazdu rolnicy, doradcy uczestniczyli w wykładach nt. Aktualnych uwarunkowań rozwoju produkcji wołowiny w Polsce, zorganizowanych na Wydziale Biotechnologii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie, prowadzonych przez Panią Profesor Janiną Pogorzelską.

Kolejnym punktem projektu była wizyta w gospodarstwie w Mysłakach Małych, gdzie utrzymywane jest największe w Polsce, liczące ponad 450 sztuk stado bydła mięsnego rasy Hereford. Stado to ma do dyspozycji 500 ha łąk i pastwisk. Samą technologię i stosowane innowacje oraz sprzedaż i dystrybucje mięsa przedstawił kierownik gospodarstwa pan Marcin Ciok.

W drugim dniu uczestnicy mieli okazję zwiedzić gospodarstwo ekologiczne w Pacółtowie. W tym gospodarstwie utrzymywane jest bydło rasy limousine oraz charolaise. Produkcja jest certyfikowana. W gospodarstwie produkcja roślinna to wyłącznie trwałe użytki zielone zajmujące niespełna 1000 ha. W skład gospodarstwa wchodzi także ośrodek jeździecki oraz hotel i restauracja.

Podczas wyjazdu studyjnego wszyscy uczestnicy zostali zapoznanie z funkcjonowaniem Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich w województwie śląskim i poinformowani o aplikowaniu w zakresie innowacji do Działania WSPÓŁPRACA PROW 2014-2020.

Uczestnikom wyjazdu studyjnego pn. "Innowacyjne rozwiązania w hodowli i organizacji chowu bydła mięsnego" zaprezentowano duże gospodarstwa, posiadające duże stada bydła mięsnego stosujące innowacyjne zoptymalizowane technologie produkcji, zarówno te konwencjonalne jak i ekologiczne.

 Zdobyta podczas wyjazdu przez uczestników wiedza i doświadczenia po wprowadzeniu do własnych gospodarstw niewątpliwie przyczynią się do zwiększenia efektywności produkcji i podniesienia jej opłacalności. Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań z pewnością przyczyni się także do zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania takiej produkcji na środowisko naturalne.20170928 122801z

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com