^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2019

Zmiany w ustawie o stowarzyszeniach

26 października 2015 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw.

Co to oznacza dla stowarzyszeń?stowarzyszenie

 

Po pierwsze nowelizacja zmniejsza do 7 wymaganą liczbę osób do założeniach stowarzyszenia rejestrowanego w KRS. W aktualnym stanie prawnym do zarejestrowania stowarzyszenia potrzeba jest inicjatywa aż 15 obywateli. W środowiskach lokalnych tak duża liczba założycieli jest często barierą uniemożliwiającą oddolne inicjatywy. Warto nadmienić, że w innych krajach europejskich wymagania co do liczby członków założycieli nie są aż tak wygórowane. We Francji do założenia stowarzyszenia wystarczą dwie osoby, podobnie w Holandii, a w Niemczech 7 osób.

 

Ponadto z ustawy usuwa się również zapis dający sądom trzy miesiące na rozpoznanie wniosku o rejestrację stowarzyszenia (obecny ustęp 1 w art. 13 ustawy Prawo o stowarzyszeniach). Stowarzyszeń dotyczyć więc będą ogólne terminy zapisane w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, które na załatwianie spraw dają 7 dni.

 

Zmianie ulega również obowiązek nadzoru starosty nad powstawaniem i rejestrowaniem stowarzyszeń. Do tej pory wyglądało to tak, że sądy rejestrowe wysyłały statuty nowopowstających organizacji do powiatów. Uwagi, które wracały do sądów były jedną z częstszych przyczyn komplikowania się procesu rejestracji. Sama wymiana dokumentów (przesyłanie z sądu do urzędu i z powrotem) wydłużała rejestrację. Po nowelizacji to wyłącznie sąd będzie oceniał poprawność statutu rejestrującego się stowarzyszenia. Wobec czego starosta nie będzie miał już wpływu na to, czy nowe stowarzyszenie zostanie zarejestrowane i w jakim kształcie ( z jakim statutem). To sąd po rejestracji stowarzyszenia będzie miał obowiązek przesłać statut organizacji do organu nadzoru.

 

Nowelizacja wprowadza również zasadę, że żądanie dostarczenia odpisów uchwał walnego zebrania i niezbędnych wyjaśnień muszą być uzasadnione. Sam nadzór może być sprawowany "wyłącznie w zakresie zgodności ich [stowarzyszeń] działania z przepisami prawa i postanowieniami statutu".
Kolejna zmiana dotyczy stowarzyszeń zwykłych. Stowarzyszenia zwykłe są uproszczoną formą stowarzyszeń, do ich założenia wystarczą 3 osoby. Stowarzyszenia te do tej pory mogły pozyskiwać majątek jedynie ze składek członkowskich, co stanowiło dla nich poważną ograniczenie w działalności.

 

Nowelizacja ustawy nadaje im tzw. „ułomną osobowość prawną". Stowarzyszenia zwykłe będą mogły "we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane ". Będą miały również prawo do korzystania z dotacji (czyli np. do udziału w konkursach ogłaszanych przez samorząd gminy). Finansowanie działalności będzie też możliwe ze środków z darowizn, spadków, zapisów, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz ofiarności publicznej. Stowarzyszenie zwykłe będzie mogło zarejestrować status organizacji pożytku publicznego i zbierać 1 proc. Stowarzyszenia zwykłe znacznie bardziej zaczną przypominać rejestrowe – zbliżą się do nich jeśli chodzi o możliwości formalne. Jednak nie na wszystko będą mogły sobie pozwolić stowarzyszenia zwykłe. Nie będą one mogły prowadzić działalności gospodarczej oraz odpłatnej działalności pożytku. Nie będą też tworzyć jednostek terenowych. Prawo o stowarzyszeniach po nowelizacji opisze również procedurę przekształcania się stowarzyszeń zwykłych w stowarzyszenia rejestrowe. Powstanie rejestr stowarzyszeń zwykłych, prowadzony przez starostwa.

 

Pojawiły się także istotne zmiany w kwestii zarządzania stowarzyszeniem. Nowelizacja wskazuje wyraźnie, że możliwe jest wynagradzanie członków zarządu "za czynności związane z pełnioną funkcją". Nie chodzi tu o wynagradzanie samego faktu "bycia członkiem zarządu", ale o opłacanie konkretnej, często wymagającej dużych kompetencji i zaangażowania pracy, świadczonej na rzecz stowarzyszenia.

 

Większość zapisów ustawy o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Będzie to drugi kwartał 2016 r. – przełom kwietnia i maja. Część regulacji wchodzi w życie 1 stycznia 2017 r., a dwa drobne przepisy (o zwolnieniu z opłat ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym) 14 dni od ogłoszenia (czyli w listopadzie 2015 r.). Ponadto, artykuł 8 daje stowarzyszeniom 24 miesiące od dnia wejścia w życie nowelizacji na niezbędne dostosowanie statutów, a artykuł 10 – również 24 miesiące stowarzyszeniom zwykłym na uzyskanie wpisu do nowej ewidencji.

 

 

Źródło: www.poradnik.ngo.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com