^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2019

Paryż: świat podjął decyzję o odejściu od paliw kopalnych

logo-cop21-hp

Podczas zorganizowanej przez Koalicję Klimatyczną konferencji na temat postanowień paryskiego szczytu klimatycznego ONZ (COP21) prof. Zbigniew Karaczun ocenił, że postanowienia tego szczytu same w sobie nie są wystarczające, żeby efektywnie chronić klimat.

- One nie są wystraczające nie tylko do tego, żeby zatrzymać wzrost globalnej temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, czego przede wszystkim domagają się kraje wyspiarskie Pacyfiku i kraje afrykańskie, które są najbardziej narażone na negatywne skutki wzrostu średniej temperatury globu. One są także niewystraczające, żeby zatrzymać wzrost temperatury na poziomie plus 2 stopnie Celsjusza. Mówi się, że te zobowiązania oznaczają wzrost temperatury rzędu 2-2,5 stopnia Celsjusza, a nawet 5 stopni Celsjusza – wskazywał prof. Zbigniew Karaczun.

Naukowiec podkreślił zarazem, że porozumienie paryskie ma swoją wagę, bo pokazuje, co tak naprawdę możemy zrobić w sprawie ochrony klimatu i ocenił, że dobrze się stało, że propozycje działań mających na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym były zbierane oddolnie jako deklaracje poszczególnych państw, bez próby odgórnego narzucenia wspólnego poziomu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

- Największy przełom, który zaszedł w Paryżu, to przełom w myśleniu o rozwoju. Okazało się, że dysponujemy już technologią, która pozwoli dostarczyć odpowiednią ilość energii po to, żeby dobrze żyć i rozwijać gospodarkę bez konieczność wzrostu zużycia energii, bez wzrostu emisji gazów cieplarnianych. W tej chwili widać, że odejście od paliw kopalnych, od technologii węglowodorowych jest masowe na całym świecie. Punkt przełomu został przekroczony - przekonywał prof. Zbigniew Karaczun.

 

- Powinniśmy w Polsce zrozumieć, że świat w Paryżu podjął decyzję o zmianie paradygmatu rozwoju gospodarczego, o odejściu tak naprawdę - nie od razu, nie od jutra, nie za dziesięć lat, ale o odejściu od paliw kopalnych i budowie nowej energetyki, nowej gospodarki. To dla nas w Polsce jest bardzo ważny sygnał, że powinniśmy odrzucić mity, że tylko UE podejmuje działania na rzecz ochrony klimatu i że tylko węgiel zapewnia nam bezpieczeństwo energetyczne. Jeśli nie zaczniemy rozsądnie mówić o gospodarce, polityce klimatycznej i redukcji emisji w naszym kraju, to świat pójdzie do przodu, a my zostaniemy z myślą technologiczną w XIX wieku - oceniał prof. Zbigniew Karaczun. (źródło: wnp.pl)

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com