^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Optymalny sposób przechowywania ziarna - podstawą dobrej wartości wypiekowej i paszowej

pszenica ozima ziarnoŻniwa już zakończone teraz trzeba zebrane ziarno zabezpieczyć w trakcie przechowywania aby zminimalizować straty. To ważna kwestia podobnie jak sama uprawa wraz z zbiorem. Właściwe przechowywanie ziarna – to podstawa ograniczenia strat.

Przechowywanie ziarna zdrowego

Ziarno musi być zdrowe i bez nasion chwastów. Ziarno w takiej postaci pozwoli zminimalizować straty przy przechowywaniu. Ziarno pochodzące od roślin chorych, uszkodzonych, zagrzybionych i zainfekowanych szybciej się psuje i nie stanowi dobrego surowca do przechowywania. Trzeba wiec regularnie monitorować uprawy i zawczasu reagować stosownie do sytuacji np. poprzez użycie środków ochrony roślin czy korekcję terminu i parametrów zbioru (np. wysokie koszenie zboża na plantacjach zachwaszczonych, co pozwoli zminimalizować wilgotność masy pobieranej z pola przez kombajn).

Zbiór i oczyszczanie ziarna

Termin zbioru ziarna uzależniony jest od warunków atmosferycznych np. niekorzystna, deszczowa pogoda w czasie żniw, zwiększa wilgotność ziarna i możliwość jego butwienia, porastania, czy zagrzybienia podczas przechowywania. Oczyszczanie ziarna minimalizuje straty- natomiast przy zbiorze i wymłócaniu gdzie następuje wstępne oczyszczanie niestety pozostają plewy, łuski, grudki gleby, nasiona chwastów oraz drobne kamyczki. Wtedy należy ocenić stan zanieczyszczeń i zaaplikować doczyszczanie. Minimalna zawartość zanieczyszczeń jaka jest dopuszczalna do sprzedaży to 12% w tym 3% materiału obcego. Ziarno możemy doczyścić za pomocą specjalnych, łatwo obsługowych oczyszczalniach.

DOSUSZANIE

Minimalizacja strat ziarna w trakcie przechowywania wymaga dosuszania. Nadmierna wilgoć jest niewskazana- uniemożliwi to przechowywanie ziarna- dzieje tak podczas opadów deszczu w trakcie żniw. Kosić należy wtedy po tylu godzinach ile spadło mm deszczu. Jednak intensywność i długotrwałość opadów nie zawsze pozwala roślinom wyschnąć. Ponadto, ziarno w przeciwieństwie do słomy, wolno namaka, ale długo wysycha. Dlatego przed koszeniem trzeba mierzyć wilgotność nasion. Aby przechowywanie ziarna było skuteczne, wilgotność ziarna w magazynie przez minimum pół roku powinna być tylko do 14%, a przy dłuższym przechowywaniu – do 13%. Zbyt wilgotne ziarno trzeba dosuszyć w suszarni. Zbyt mała wilgotność (do 12%) też jest niedobra i uszkadza ziarno (szczególnie materiał siewny, ziarno konsumpcyjne i jęczmień browarny).

SKUTECZNA OCHRONA

Należy też chronić ziarno przed chorobami, szkodnikami i zagrzewaniem. W magazynach zbożowych łatwo wzrasta temperatura (tzw. grzanie) i wilgotność, co rodzi ryzyko porażenia grzybami pleśniowymi i ataku szkodników, gdy wilgoć przekroczy 12-13%.Grzanie mokre ziarna zachodzi przy wilgotności ponad 15%, przy udziale ataku grzybów pleśniowych i butwienia. Natomiast grzanie suche jest w wilgotności do 15% i powodują je głównie roztocza i owady oraz ich odchody i wydzieliny. Powiększa to wilgoć i rozrost pleśni. Wszystkiemu sprzyja ciężka masa milionów ziaren. Przechowywanie ziarna musi być monitorowane- badanie temperatury, pojawienie się szkodników oraz pleśni w magazynie zbożowym. Zagrzybione ziarno traci swą wartość konsumpcyjną i paszową oraz zdolność kiełkowania oraz zdolność kiełkowania i staje się bezużyteczne. Następuje w nim też rozkład glutenu i tłuszczu roślinnego. W przypadku obecności szkodników należy użyć trutki (np. fumiganty) lub łapki (np. na myszy).

SILOS ZBOŻOWY NAJLEPSZY

silos zbożowy

Silos zbożowy jest najlepszym sposobem na zminimalizowanie strat w ziarna podczas przechowywania. Wyróżnia się też inne miejsca gdzie rolnicy przechowują ziarno jak – strychy, poddasza oraz stodoły. Nie jest to dobra ochrona dla ziarna, gdyż mogą pojawiać się gryzonie, ptaki, które mogą wyjadać ziarno. Zdecydowanie najlepsze miejsce do przechowywania ziarna jest profesjonalny silos zbożowy- daje on wiele korzyści takich jak:

  • mieszanie i dosuszanie,
  • równomierny przepływ świeżego powietrza,
  • zabezpieczenia przed szkodnikami, grzybami, butwieniem.

Źródło: www.kalendarzrolników.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com