^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

TRADYCYJNE ŚLĄSKIE DNI ŚWINI 2020 - KONFERENCJE DLA HODOWCÓW I PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ CZĘSTOCHOWA MIKOŁÓW 2020

Dni Świni 2020 na Śląsku

1S

            I znów jak co roku z początkiem marca w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbyły się spotkania hodowców i producentów trzody chlewnej, można powiedzieć ten czas upłynął pod znakiem – świni, te tradycyjne już spotkania przybrały wielowątkowy charakter – Dni Świni 2020.

14s

To coś w rodzaju forum wymiany myśli, doświadczeń ale i praktycznych rozwiązań dotyczących w szerokim rozumieniu chowu i hodowli świń

2s

Najpierw 4 marca w siedzibie Oddziału Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mikołowie przy ul. Gliwickiej 85 odbyło się tradycyjne już XVI spotkanie hodowców i producentów świń z woj. śląskiego i konferencja „Aktualne problemy chowu i hodowli świń”, którą uroczyście otworzył i przywitał hodowców oraz zaproszonych gości Pan Radosław Sroka z-ca Dyrektora ŚODR.

3s

Dyrektor w swoim wystąpieniu zaznaczył że prowadzenie gospodarstwa rolnego o profilu chów i hodowla trzody chlewnej, to nie prosta praca i nie sprowadza się w dzisiejszych czasach tylko, do doglądania świń, współczesny rolnik-hodowca świń musi posiadać wiedzę interdyscyplinarną od kompleksowej agro i zootechnochnologii po finanse, biznes, rachunkowość i personalną skuteczność działania na wolnym rynku, gdzie przede wszystkim, potrzebna jest otwarta, bystra i przewidująca głowa niż wyćwiczone mięśnie.

13s

Niezwykle interesująco przedstawiała się tematyka zagadnień merytorycznych poruszanych na konferencji.

11s

  • Nowe programy hodowlane „POLSUS” wyzwaniem dla krajowej produkcji.
  • 12s
  • Nowe trendy w żywieniu trzody chlewnej a zmieniające się przepisy Unii  Europejskiej.
  • Czy warto wracać do żywienia żytem?
  • 4s
  • Nowe technologie w uprawie jęczmienia - więcej paszy z hektara.
  • Innowacje w żywieniu trzody chlewnej.
  • 5s
  • Automatyzacja hodowli trzody chlewnej
  • Bioasekuracja – podstawa efektywnej hodowli świń .
  • 6s
  • Dopłaty do dobrostanu zwierząt.
  • Finansowanie Agrobiznesu.

Prelegentami byli wybitni specjaliści z branży trzodziarskiej, więc nie dziwi ogromne zainteresowanie jakie wzbudziła.

7s

Duży odzew ze zrozumiałych względów znalazły problemy finansowe, a szczególnie możliwość uzyskania dopłat do dobrostanu zwierząt co szczegółowo przedstawiła nasza koleżanka z Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa ŚODR Magdalena Swadźba-Karbowy choć z nie mniejszym zainteresowaniem spotkały się także inne zagadnienia, w tym innowacyjności w chowie i hodowli świń, możliwości automatyzacji czy problem efektywnej bioaskuracji.

8s

Z inicjatywy Śląskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej odbyła się także debata „Konsolidacja środowiska trzodziarskiego w obliczu zagrożenia ASF i nowych wyzwań”, dyskusjom nie było końca.

9s

Natomiast już dzień później 5 marca w siedzibie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie przy ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 70/126 odbyła się bliźniacza konferencja „Aktualne problemy chowu i hodowli świń”, którą uroczyście otworzył i przywitał hodowców oraz zaproszonych gości Pan Tomasz Wiekiera z-ca Dyrektora ŚODR.

10s

Zagadnienia merytoryczne w znacznej części pokrywały się z poprzednią konferencją ale wzbogacone o nowe ciekawe zagadnienia.

11s

Problematyka wszystkich spotkań wzbudziła niezwykłe zainteresowanie, o czym świadczy nie tylko duża liczba uczestników jak i fakt, że konieczne stało się każdorazowo przedłużenie zaplanowanego czasu.

12s

Patronat nad Dniami Świni 2020 objęła Redakcja czasopisma specjalistycznego „Trzoda Chlewna” oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

13s

Dzięki sponsorom: Schaumann, KWS, Syngenta, Cargill, Smart Nanotechnologies, ELETOR, BGŻ BNP PARIBAS, którym składamy serdeczne podziękowania, możliwy był na spotkaniach urozmaicony poczęstunek a także tradycyjny bigos i śląski żurek, przy którym jeszcze długo trwały ożywione dyskusje o zagadnieniach dotyczących chowu i hodowli świń.

11s

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com