^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

DWUNASTE ŚWIATOWE FORUM ŻYWNOŚCI I ROLNICTWA

Warzywa

 

Światowe Forum Żywności i Rolnictwa (Global Forum for Food and Agriculture) w skrócie GFFA to wydarzenie odbywające się w Berlinie równolegle z Międzynarodowymi Targami Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa. Podczas wspomnianego forum poruszane były kwestie polityki rolno-spożywczej oraz miała miejsce nieformalna konferencja ministrów rolnictwa.

W konferencji tej odbywającej się 18 stycznia uczestniczyło 71 ministrów rolnictwa z całego świata, a Polska reprezentowana była przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Hasłem tegorocznego forum było: ,,Jedzenie dla wszystkich! Handluj na rzecz bezpiecznego, różnorodnego i zrównoważonego żywienia’’

W czasie forum podejmowane były dyskusje na temat sposobu, w jaki handel żywnością i produktami rolniczymi oraz handel usługami dla rolnictwa może przyczynić się do osiągnięcia bezpieczeństwa żywnościowego dla rosnącej populacji świata oraz polepszyć stan żywienia i zdrowia ludzi. Poruszane były też kwestie dotyczące poprawy warunków życia, źródeł utrzymania i dochodów rolników oraz osiągania bardziej zrównoważonego systemu żywnościowego celem zachowania planety.

Zostały również wyrażone obawy związane z zachodzącymi zmianami klimatu, które to powodują straty w plonach oraz spadek produkcji w wielu rejonach świata wpływając tym samym na globalne bezpieczeństwo żywnościowe.

 

Podjęte również zostało wezwanie do działania oraz zamiar sprostania poniżej wymienionym wyzwaniom mającym na celu:

- Wspieranie handlu na rzecz globalnego bezpieczeństwa żywnościowego (w tym promowanie otwartych i transparentnych rynków),

- Uczynienie handlu działaniem na rzecz rozwoju rolnictwa (zamierza się wspierać dywersyfikację i przyjmować zrównoważone praktyki, wzmacniać prawa do dzierżawy gruntów oraz inwestować w infrastrukturę, innowacje, szkolenia, edukację i usługi doradcze),

- Tworzenie łańcuchów wartości żywności (w tym promowanie handlu sprzyjającemu włączeniu społecznemu, zwiększanie zrównoważonego rozwoju oraz zapewnienie bezpieczeństwa żywności),

- Wzmocnienie uczciwych zasad w handlu produktami rolnymi podkreślając znaczenie wielostronnego, opartego na regułach, otwartego, przejrzystego, przewidywalnego, integracyjnego, niedyskryminacyjnego i sprawiedliwego systemu handlowego.

Podsumowanie realizacji wyżej wymienionych działań będzie miało miejsce podczas Światowego Forum Żywności i Rolnictwa zaplanowanego na 2022 rok.

Źródło: MRiRW, www.wrp.pl oraz zywnosc.com.pl (zdjęcie)

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com