^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Interaktywna mapa Ponika

Ponik w gminie Janów kończy w tym roku 550 lat! Pierwsza pisana wzmianka pojawiła się bowiem w 1471 roku. Na urodziny wioski z środków funduszu sołeckiego została wykonana niezwykła mapa miejscowości. To dzięki niej, klikajac dosłownie kilka razy, można przenieść się do wszystkich miejsc i zakątków sołectwa. Ma ona na celu przybliżyć mieszkańcom i gościom Ponika jego historię, walory turystyczne, piękno przyrody i inne atrakcje. Gratulacje dla mieszkńców sołectwa Ponika są pierwszymi w Gminie Janów, którzy stworzyli interaktywną mapę sołectwa.

Trochę historii z Ponika:

Nasi znani sąsiedzi: Złoty Potok i Janów powodowali, że nasza miejscowość była w ich cieniu. Ale czas to zmienić! Jesteśmy miejscowością rozciągniętą wzdłuż rzeki Wiercicy, która na naszym odcinku znika pod ziemią by wypłynąć kilka kilometrów dalej. Jest to bardzo rzadkie zjawisko krasowe! Nasze logo Ponika opracowane przy tej okazji nawiązuje to tego zjawiska (szerzej opisujemy to zjawisko w zakładce – wody). Mamy dużo lasów zarówno państwowych jak i prywatnych. Mamy też pomniki przyrody i piękne łąki. Nie brakuje tras rowerowych i miejsc do chodzenia z kijkami.

W naszej miejscowości są dwa ośrodki wypoczynkowe (Harcerski ZHP Dąbrowa Górnicza i Caritasu Archidiecezji Częstochowskiej) i  kilka atrakcyjnych gospodarstw agroturystycznych, których lokalizacje podajemy w zakładce – noclegi. Sporo też osób ma w naszej miejscowości swoje domy letniskowe.

Mimo (a może właśnie dlatego), że na Poniku zameldowanych na stałe jest tylko 356 osób (dane na koniec 2020 roku), jesteśmy aktywną społecznością! Nasze sołectwo na początku września organizuje cykliczne „Święto Pieczonego Ziemniaka”, które jest okazją do spotkania się mieszkańców i naszych gości z innych sołectw. W jego trakcie odbywają się liczne konkursy dla dzieci i dorosłych, wszystko to okraszone muzyką i dobrą zabawą. Oczywiście nie może wtedy zabraknąć pieczonek z ziemniaków i innego smacznego jedzenia! Odbywają się też okazjonalne wspólne wyjazdy rowerowe np. ”Z Ponika do Lipnika” czy spotkania integracyjne. Zdjęcia z tych wydarzeń można zobaczyć w zakładce – sołectwo

Mamy też na terenie sołectwa miejsca pamięci związane z II Wojną Światową, i modlitewnej zadumy (kapliczki i krzyże), które koniecznie trzeba odwiedzić. Takie nazwy ulic jak Kosynierów i Powstańców Styczniowych też nie są przypadkiem a wspomnieniem bohaterstwa walk uczestników Powstania Styczniowego, które również odbywało się na naszym terenie.

Nie brak też osób przedsiębiorczych, a to czym się zajmują jest do znalezienia w zakładce – działalność usługowa i usługi.

Mapę daję się łatwo powiększać, tak by zobaczyć poszczególne miejsca i załączone licznie zdjęcia.

Jednym słowem Ponik wart jest zainteresowania!

Źródło i więcej informacji UG Janów, Kierunek Ponik


2354a

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com