^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

Tradycja wciąż żywa -Trzech Króli

mirra

Święto Trzech Króli obchodzimy 6 stycznia, od kilku lat jest to dzień wolny od pracy. Skąd wzięła się tradycja świętowania dnia Trzech Króli? Jest to święto chrześcijańskie związane z trzema mędrcami, którzy wędrowali do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. Święto Trzech Króli w okresie powojennym było dniem wolnym od pracy, co zmieniono ustawą w 1960 roku, natomiast w  dniu 24 września 2010 roku, ustawą podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wprowadzono kolejne zmiany.

Ustawa nowelizująca wprowadziła dzień 6 stycznia dniem wolnym od pracy w święto Trzech Króli, które od 2011 r. jest uznawane za święto państwowe.
Dość nowym zwyczajem w Polsce obchodzenia dnia 6 stycznia jest Orszak Trzech Króli. Parada Trzech Króli to ogólnopolskie wydarzenie o charakterze społecznym, organizowane w 2009 roku po raz pierwszy w Warszawie a następnie co roku w wielu miejscowościach na terenie kraju jak i regionu. Mieszkańcy miast, miasteczek maszerują ulicami miasta w Korowodzie Trzech Króli, idąc za głównymi bohaterami wydarzenia: królami Kacprem, Melchiorem i Baltazarem. W ramach Święta Trzech Króli odbywają się jasełka, koncerty kolęd i konkursy dla uczestników. Zwyczaje święta Trzech Króli zaczęły się pojawiać na przełomie XV i XVI wieku. Popularne wówczas stało się święcenie złota i kadzidła, którym była żywica z jałowca. Okadzano nim potem domy i obejścia, co miało zabezpieczać przed chorobami i nieszczęściami. Podobnie działać miało dotykanie poświęconym złotem. W XVIII wieku popularny stawał się zwyczaj święcenia kredy, którą w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach pisano litery: C+M+B (lub K+M+B) oraz datę bieżącego roku. Co ważne, litery te są skrótem od łacińskiego życzenia "Christus Mansionem Benedicat", oznaczającego "Niech Chrystus błogosławi temu domowi", nie od imion mędrców (Kacper, Melchior i Baltazar), jak mylnie niektórzy sądzą. Święto Trzech Króli to potoczna nazwa Objawienia Pańskiego, czyli święta upamiętniającego objawienie się Boga człowiekowi. Biblijne opisy nie mówią o tym, ilu mędrców przybyło, ani nie podają ich imion. Tradycyjnie od średniowiecza w zachodnim chrześcijaństwie nazywani są imionami Kacper, Melchior i Baltazar. Cieszmy się kolejnym dniem wolnym od pracy i świętujmy w święto Trzech Króli oraz przekazujmy tę tradycję innym, poświęćmy: mirrę, kadzidło i złoto a może uda nam się dołączyć do Orszaku Trzech Króli? Idźmy i świećmy przykładem,świadectwem wiary!!!W tym roku  odbędą się  872 Orszaki Trzech Króli  w Polsce a w województwie śląskim pojawi się w ponad 50 miejscowościach.

kreda1

orszak 2019

 królowie1