^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
23
24
25
26
29
30
31

Wyjazd na uroczyste święcenie zwierząt

W powiecie ostrzeszowskim, w województwie wielkopolskim od 300 lat w Mikstacie w sanktuarium świętego Rocha trwa tradycja święcenia zwierząt domowych. Grupa rolników i członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu częstochowskiego z gminy: Janów, Mstów, Olsztyn i Lelów wzięła udział w tym prestiżowym wydarzeniu. Historia odpustu w Mikstacie związana jest z epidemią cholery, która spustoszyła mieszkańców i zwierzęta w tym miasteczku na początku XVII wieku, wówczas ludność zwróciła się o pomoc do świętego Rocha -patrona chłopów i opiekuna zwierząt. Kiedy zaraza ustąpiła wzniesiono drewnianą świątynię pw.Św.Rocha. W Mikstacie do chwili obecnej odbywają się uroczystości odpustowe (zawsze w dzień 16 sierpnia) w dniu patrona miasta połączone z poświęceniem zwierząt gospodarskich i domowych. W tym roku zwierzęta poświęcił  biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. Ulubione pupile były przystrojone w kolorowe kwiaty, kokardy, kotyliony... Na zakończenie procesji z klatek tradycyjnie wypuszczono gołębie. Symbol pokoju, ale i Ducha Świętego. Właściciele  wierzą, że ich ukochane zwierzęta, jeśli są poświęcone to św. Roch nad nimi czuwa i nic złego im się nie stanie. Trzeba przyznać, że korowód pięknie się prezentował. Największe uznanie wzbudziła czarna krowa przystrojona w czerwone kokardy.

Błogosławieństwo zwierząt z okazji św. Rocha w Mikstacie decyzją prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego zostało wpisane dnia 3 grudnia 2015 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Pięknym zwyczajem tej wspólnoty jest też, że na świętego Rocha dekoruje się groby zmarłych, które znajdują się na placu przy sanktuarium świeżymi kwiatami, najczęściej mieczykami.

Po obrzędzie błogosławieństwa i Mszy świętej wiele osób udało się na budy, część na wspólny posiłek. Nie brakowało i tych, którzy postanowili nawiedzić położone wśród starych drzew sanktuarium.

kotykościól

psyMiksat 1biskup mikstatmikstat krowamikstat gołębiemikstat koniegrobycielętakramymikstat 4