^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Fundacja Solidarna Wieś

KOMUNIKAT

Kapituła Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego, długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników, w czasie dorocznego posiedzenia w rezydencji ks. bp. Alojzego Orszulika SAC w Łowiczu – uznała, że przypadająca na rok 100-lecia Niepodległości Polski, 2018 r., Nagroda powinna mieć specjalny wymiar. Postanowiono, zatem uhonorować:

   Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Zespół „Mazowsze” nie wymaga przedstawiania. Jego zasługi dla rozsławienia polskiej kultury ludowej w kraju i na całym świecie są ogromne. Zespół w 2018r. obchodził 70-tą rocznice istnienia.solidarna

Kapituła wysoko oceniła, że przez cały ten okres, szczególnie w czasach panowania komunizmu, swym działaniem Zespół przypominał rolę tradycji i siłę polskiej wsi oraz prywatnego rolnictwa w utrzymaniu polskości i umiłowania małych ojczyzn. „Mazowsze” jest dowodem, że kultura ludowa jest mocno zakorzeniona w tradycji prywatnej gospodarki rodzinnej. Zespół inspirował podobne inicjatywy powstające na polskiej wsi w sposób spontaniczny i wolny.

Kapituła doceniła również rolę, jaką „Mazowsze” odegrało i odgrywa w utrzymaniu związku Polonii z krajem pochodzenia. Miało to szczególne znaczenie po II wojnie światowej, kiedy Polonia i emigracja polityczna nie chciały utrzymywać kontaktów z instytucjami państwa PRL. „Mazowsze” spełniało rolę ambasadora Polski i pomostu łączącego z Ojczyzną. Pomagało i czyni to dzisiaj, podtrzymywać więź z językiem i kulturą polską.

Nagroda za 2018 rok, fundowana przez Fundację „Solidarna Wieś”, została przyznana po raz 15-ty. Dotychczas otrzymali ją: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria J. Radomska, ks. kard. Józef Glemp Prymas Polski, ks. prał. Bogusław Bijak, ks. bp. Alojzy Orszulik SAC, dr. Maria J. Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska, Josef Rottenaicher, ks. abp Józef Michalik, prof. Alojzy Szymański, o. dr. Stanisław Jaromi OFM Conv. ks. prał. Kazimierz Kaczor, prof. Jacek Hilszczański.

Tradycyjnie wręczenie tej prestiżowej Nagrody nastąpi w lutym 2019 roku w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

 

Ks. bp Alojzy Orszulik                                                           
Honorowy Przewodniczący Kapituły

Sławomir Siwek
Przewodniczący Rady Fundacji

Łowicz-Warszawa, 3.11.2018 r.

Tel:  6224635; +4822 6282100; fax: +4822 6284661; e-mail: ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; www.solidarnawies.pl

Fundacja SOLIDARNA WIEŚ

01-576 Warszawa, ul. Juliusza Kossaka 10

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com