^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVI Dni Otwartych Drzwi

Bezpieczeństwo w sektorze rolno-spożywczym - COVID -19

Krzysztof Jurgiel Sejm 2016

Komunikat prasowy

z dnia 30 kwietnia 2020 r.

z posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego

 

W dniu 30 kwietnia 2020 odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) Parlamentu Europejskiego przy udziale komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Komisarz przedstawił w szczegółach ogłoszoną 22 kwietnia 2020 r. propozycję Komisji dotyczącą wyjątkowych środków walki z COVID-19 w sektorze rolno-żywnościowym.

Komisarz podkreślił, jak ważne są apele europosłów, które umacniają jego mandat negocjacyjny podczas dyskusji z innymi komisarzami. Przedstawił nowe środki mające na celu stabilizację rynków oraz cen i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego oraz bezpieczeństwa żywności. Dotyczą one najbardziej dotkniętych sektorów rynkowych. Niektóre ze środków Komisji to:

• dopłaty do prywatnego przechowywania produktów dla sektora mlecznego i mięsa, większa elastyczność (dla sektorów owoców i warzyw oraz wina), zezwolenia dla rolników na korzystanie z odstępstw od reguł konkurencji.

• Pomoc dla prywatnego przechowywania dla mleka w proszku, niektórych typów sera i masła. Zdejmie to pewien wolumen produktów mlecznych z rynku na okres przynajmniej 90 do 180 dni (masło, mleko w proszku) i przynajmniej 60 do 180 dni dla sera.

• Sektor mięsa był już kruchy przed COVID-19, a kryzys wpływa bardzo negatywnie na produkty o wysokiej jakości (np. mięso owcze, steki, itd.). Pomoc dla prywatnego przechowywania zostanie uruchomiona dla wołowiny, mięsa owczego i z kóz na okres min. 100 do 150 dni.

• Elastyczność w zakresie kontroli (np. w przyznawaniu kary administracyjnych w przypadku niezgodności z przepisami, w tym nieprzestrzegania terminów).

 

1/2

• Włączenie dwóch nowych środków do środków wsparcia dla sektora wina: destylacji interwencyjnej, pomocy na przechowywanie kryzysowe.

• Elastyczność w zakresie zielonych zbiorów.

 

W dalszej części spotkania głos zabierali posłowie, którzy szczegółowo odnosili się do propozycji Komisji. Przemawiał m.in. poseł Jurgiel, który podziękował komisarzowi za prezentację i pakiet Komisji i zapowiedział, że będzie brał udział w opiniowaniu tych środków. Zauważył jednak, że nie obejmuje on sektora drobiu, w związku z czym zadał trzy pytania:

1. Producenci drobiu proszą o odpowiedź, dlaczego mimo tego, że sektor został poważnie dotknięty kryzysem, nie został on włączony do pakietu środków Komisji?

2. Producenci ograniczają swoją produkcję, czy komisarz może zatem wyjaśnić, w jaki sposób w tej sytuacji Komisja dostosuje import z krajów trzecich?

3. Czy zostaną uruchomione art. 219, 221 i 222 rozporządzenia o wspólnej organizacji rynków w stosunku do drobiu1?

 

Komisarz podkreślił, że Komisja musiała ustanawiać priorytety we wprowadzaniu tych środków ze względu na ograniczony budżet, którym dysponuje. Wciąż jednak rozpatruje możliwości zgłaszane przez Parlament i zainteresowane strony.

Przykładem działania, które Komisja wdrożyła na wniosek posłów do Parlamentu Europejskiego, w tym posła Jurgiela, jest dodanie do rozporządzenia 1305/20132 artykułu 39a, który pozwoli na przenoszenie niewykorzystanych środków z II filara WPR na działania związane z kryzysem.

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005.

 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com