^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

JESIENNY TERMIN STOSOWANIA NAWOZÓW NATURALNYCH NA GRUNTACH ORNYCH.

nawozy naturalne na gruntach ornych 2Źródło: www.strefaagro.pl

Stosowanie nawozów, w uprawach roślin przez rolników, jest bardzo ważnym zabiegiem mającym na celu zwiększenie wysokości plonów, żyzności gleb oraz polepszenie właściwości fizykochemicznych gleby. To wszystko przyczynia się do wzbogacenia gleby w składniki pokarmowe, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin. Należy je stosować zgodnie z wymogami oraz w wyznaczonych terminach.

Terminy stosowania nawozów naturalnych na gruntach ornych.

Zgodnie z obowiązującym od 12 lutego 2020 roku „Programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobiegania dalszemu zanieczyszczeniu” – tzw. program azotanowy – stosowanie nawozów naturalnych na gruntach ornych dla województwa śląskiego (Rysunek 1) odbywa się w następujących terminach:

  • -  nawozy naturalne płynne (gnojówka i gnojowica) oraz azotowe mineralne stosuje się w terminie od 1 marca do 25 października (gminy objęte wykazem stanowiącym załącznik nr 3 do „Programu działań”), oraz od 1 marca do 15 października (gminy objęte wykazem stanowiącym załącznik nr 2 do „Programu działań”);
  • -  nawozy naturalne stałe (obornik, pomiot ptasi) stosuje się na gruntach ornych w terminie od 1 marca do 31 października.

mapa woj śląskiego

Rys.1.: Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Zasada Wzajemnej Zgodności.

Jednakże, od wyżej wymienionych zasad, zgodnie z przepisami rozdziału 1.3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020r. (Dz.U. z 2020 r. poz.243), możliwe są odstępstwa w następujących sytuacjach:

  • - w przypadku specyficznych warunków pogodowych, na przykład wystąpienia suszy lub nadmiernego uwilgotnienia gleby, termin stosowania nawozów wydłuża się do 30 listopada.
    W tym przypadku rolnik sam określając potrzebę stosowania nawozów oraz warunki pogodowe, nie musi przygotowywać specjalnych dokumentów związanych z zaistniałymi sytuacjami;
  • -  w przypadku zakładania upraw jesienią, gdy późno zostały zebrane buraki cukrowe, kukurydza, przedplon czy późne warzywa, termin stosowania nawozów wydłuża się do końca jesieni. W tej sytuacji, stosując nawóz należy pamiętać, że:
  • 1. Dopuszczalna dawka azotu, nie może przekroczyć 30kg N/ha w przypadku wieloskładnikowych nawozów;
  • 2.   Konieczna jest szczegółowa dokumentacja zastosowanych nawozów, terminu stosowania nawozu, terminu zbioru, dawki oraz terminu siewu jesiennej uprawy.

Podsumowywując, stosowanie nawozów naturalnych na gruntach ornych w wyjątkowych sytuacjach, może odbywać się w nieco późniejszych terminach.

Źródło: Opracowano na podstawie materiałów z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com