^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
5
7
13
14
15
17
18
19
20
21
24
25
27
28
31

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda dementuje informuje o zmianach w ubezpieczeniu w KRUS

krus logoZmiany w ubezpieczeniu w KRUS? 1457,46 zł miesięcznie zamiast 708 zł na kwartał? Jak poinformowała Rzeczpospolita, rząd planuje zmiany, które zmuszą wielu rolników do ubezpieczenia się w ZUS. Zmiany prawdopodobnie wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.

Projekt będzie niekorzystny dla części rolników. Ci, którzy razem z prowadzeniem produkcji rolnej, zajmują się prowadzeniem niewielkiej działalności gospodarczej stracą możliwość ubezpieczenia w KRUS. Działa tak w Polsce około 70 000 rolników. Przykładowo gospodarstwa agroturystyczne czy właściciele sklepów przy gospodarstwach będą musieli prowadzić osobną działalność. Ponadto będą zmuszeni do przeniesienia ubezpieczenia do ZUS.

– Wszystko wskazuje na to, że te zmiany są nieuniknione i wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r. – informuje Rzeczpospolita.

Rząd planuje oskładkowanie przychodów ze wszystkich umów (w tym umów o dzieło i umów zlecenie). Wyjątkiem mają być uczniowie i studenci do 26 roku życia. Stwarza to z kolei możliwość omijania przepisów poprzez fikcyjnych zleceniobiorców.

Dla osób pracujących na kilku zleceniach wytworzy to presję przejścia na własną działalność gospodarczą, co równa się płaceniu wysokich składek do ZUS.

Planowane przepisy mają zwiększyć wpływy do ZUS o 4 miliardy złotych. Przedsiębiorcy stanowczo sprzeciwiają się jeszcze większemu opodatkowaniu pracy.

Od kilku dni w mediach można przeczytać o planowanych zmianach w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników, w nawiązaniu do propozycji zmian odnośnie oskładkowania umów zlecenia (art. 5a), przygotowywanych w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Doniesienia Rzeczpospolitej wywołały niemałe poruszenie. Głos w tej sprawie postanowił zabrać Mister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.

– Informuję, że żaden projekt takiej ustawy nie wpłynął do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach uzgodnień międzyresortowych. Ani MRiRW, ani KRUS nie uczestniczyły w żadnych roboczych pracach nad proponowanym rozwiązaniem – stwierdził Grzegorz Puda