^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
5
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30

VI ZLOT Ogólnopolska Sieć Zagród Edukacyjnych

 

baner

Zloty Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych, odbywające się co 2 lata, cieszyły się bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem wśród „Zagrodowiczów”. Zawsze towarzyszyły temu świetne wykłady i kapitalne ”grupowe” wyjazdy studyjne. Tutaj „Grupowe"oznacza, że trzeba było wybrać konkretną tematykę z kilku dostępnych i zapisać się do ”Grupa Nr ….” , a następnie już grupą ludzką 😊brać udział w zajęciach.

No i jeszcze ta fantastyczna wymiana doświadczeń i przerzucanie się pomysłami, a właściwie setkami pomysłów na uatrakcyjnienie pobytu w Zagrodach. To podczas Zlotów rodziło się wiele nowych aktywności realizowanych potem w terenie. Sami też byliśmy współorganizatorami Zlotu OSZE w 2016 roku, który wielu wspomina do dziś, bo pokazaliśmy woj. śląskie „od stóp do głów” z jego ogromną różnorodnością, co dla części uczestników było kompletnym zaskoczeniem.

Nie dziwi więc, że już od początku roku właściciele Zagród Edukacyjnych dopytywali się co z tegorocznym Zlotem. Początkowo „Gdzie będzie ?”, a potem już tylko „Czy będzie?”. Ja zaś dopytywałam o to u źródeł. Sytuacja ciągle się zmieniała, ale determinacja koleżanek z Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, aby Zlot zorganizować była ogromna. I oto dotrzymując tradycji dwuletniego cyklu naszych spotkań, mamy VI Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych.

Ponieważ sytuacja jest wyjątkowa, to i Zlot inny niż wszystkie poprzednie. Ze względu na sytuację epidemiczną, tegoroczny odbędzie się za pośrednictwem Internetu. Ale wypracowany scenariusz i tym razem będzie miał zastosowanie, bo i wspólne wykłady i praca w grupach tematycznych i wymiana doświadczeń. Tylko ten kontakt „bezpośredni” wyłącznie podczas części synchronicznej Zlotu (a i owszem mamy także część niesynchroniczną ) czyli podczas konferencji z transmisją on - line na platformie internetowej.

Niektórzy zastanawiają się, jak będziemy się widzieć na tym ekraniku skoro zawsze w Zlocie brało udział około 300 osób. Rozwiązaniem będzie zapewne część grupowa (7 grup), a część wspólna ?No cóż, pożyjemy - zobaczymy.

A w tym roku takie oto sesje tematyczne w grupach równoległych mają zagrodowicze do wyboru:

1. Agroekologia i permakultura: metody i założenia edukacji praktycznej

2. Formalno-prawne aspekty funkcjonowania zagród edukacyjnych

3. Metody aktywizujące w ofercie zagród edukacyjnych

4. Produkt lokalny w ofercie zagród edukacyjnych

5. Rasy rodzime zwierząt gospodarskich w edukacji

6. Smart Villages w edukacji

7. Wykorzystanie marki miejsca i marki lokalnej w działaniach promocyjnych zagród edukacyjnych

 
 

Wszyscy związani z OSZE bardzo cieszymy się na to (wirtualne) spotkanie.

A zainteresowanych naszymi Zagrodami Edukacyjnymi zapraszamy na stronę www.zagrodaedukacyjna.pl; Po wejściu na stronę, na mapce wybieramy woj. śląskie i mamy wykaz Zagród wraz z opisem, oferowaną tematyką zajęć edukacyjnych i danymi kontaktowymi. W Zagrodach Edukacyjnych przestrzegane są wszystkie zalecenia epidemiczne. Zachęcamy więc do zapoznania się z ofertą, aby w stosownej chwili móc z tego skorzystać. W razie pytań prosimy także o kontakt z ŚODR w Częstochowie (kontakt do koordynatora na w/w stronie ).