^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
15
18
Data : sobota, 18 wrzesień 2021
19
20
21
23
25
26
27
28
29
30

Dziedzictwo polskiej wsi zapisane w przydrożnych kapliczkach - konkurs malarski dla twórców ludowych

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ma przyjemność ogłosić konkurs malarski dla twórców ludowych „Duchowe świadectwa kapliczek przydrożnych”, którego celem jest popularyzacja charakterystycznych dla twórczości ludowej dziedzin sztuki zachowanych w kapliczkach przydrożnych, a także wzmacnianie lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie regionalnym, wzbudzenie zainteresowania polskim dziedzictwem kulturowym zachowanym w kapliczkach. Uczestnicy mają za zadanie przeanalizować najistotniejsze zagadnienia charakteryzujące estetykę wybranych obiektów i na ich podstawie stworzyć swoje autorskie realizacje malarskie. Dla laureatów konkursu przewidziane są nagrody pieniężne.

Kapliczki i krzyże przydrożne są zabytkiem kultury i ważnym nośnikiem tradycji lokalnych społeczności. Wymiernym efektem konkursu będzie odświeżenie wizerunku starych, zaniedbanych do tej pory kapliczek lub uatrakcyjnienie już odnowionych. Projekt ma również na celu zbadanie i udokumentowanie walorów artystycznych kapliczek przydrożnych Archidiecezji Częstochowskiej oraz udostępnienie zdobytych wniosków i materiałów dla szerszego grona odbiorców. Powstanie internetowa baza danych, docelowo o charakterze ogólnopolskim.


Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Metropolita Częstochowski dr Wacław Depo oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pani Anna Gembicka.
Patronami medialnymi są Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Polskie Radio Katowice i Gazeta Częstochowska.
Oficjalnym Partnerem inicjatywy został Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie, który ufunduje wyróżnienia w postaci nagród rzeczowych.


Konkurs podzielony jest na dwa etapy!

W pierwszej edycji konkursu w ramach kategorii malarstwo twórcy wykonają prace związane z przedstawieniem, formą i tradycją następujących obiektów:
– kapliczka słupowa św. Tekli w Woli Życińskiej znajdująca się na terenie gminy Wielgomłyny,
– kapliczka domkowa św. Anny w Łobodnie znajdująca się na terenie gminy Kłobuck,
– kapliczka skrzynkowa Matki Boskiej Bolesnej z Limanowej w Pabianicach znajdująca się na terenie gminy Janów.

Szczegółowe informacje na temat obiektów znajdują się w specyfikacji przygotowania pracy, która jest załącznikiem do Regulamin (pobierz). Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę malarską.

Załącznik 1. Karta Uczestnika (pobierz)

Załącznik 2. Specyfikacja przygotowania pracy (pobierz)

Załącznik 3. Plakat konkursowy (pobierz)

 

Informacje nt. Konkursu – Paula Zasada: tel. 506 582 643, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oprac. Paula Zasada
Red. A.S.

 

źródło: NIKiDW