^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
15
18
Data : sobota, 18 wrzesień 2021
19
20
21
23
25
26
27
28
29
30

Diamentowy jubileusz KGW w Lusławicach

zyczenia

jjubilatki

60 lat działa Koło Gospodyń Wiejskich w Lusławicach. By uczcić jubileusz panie z Koła, koleżanki z innych, zaprzyjaźnionych Kół oraz zaproszeni goście spotkali się w sobotnie popołudnie 22 października 2016 roku w sali „Leśnej Ostoi"w Okrągliku. Na ręce przewodniczącej Teresy Synowiec i członkiń Koła, gratulacje i życzenia składali: Krajowa Przewodnicząca Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Warszawie Bernadetta Niemczyk, Wójt Gminy Janów Joanna Ścigaj, Sekretarz Gminy Janów Monika Gałązka, Przewodniczący Kultury i Oświaty Rady Gminy w Janowie Henryk Srokosz, przedstawiciele Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie - Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Maria Gmitruk i Specjalista ds. Wiejskiego Gospodarstwa Domowego Danuta Tomza, z życzeniami zawitał też były Wójt Gminy Janów Adam Markowski, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie Anna Tarczyńska z Instruktorem Urszulą Ostrowską, Dyrektor Szkoły Podstawowej Lidia Stanior, Sołtys Lusławic Roman Hęciński, Koleżanki zaprzyjaźnionego zespołu „Janowianie" i  KGW Lgoczanka.

1

 

zyczenia wójt

Przewodnicząca Koła Teresa Synowiec przywitała zebranych i zapoznała z historią działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Lusławicach. Historia ta zawarta jest w trzech tomach kroniki Koła, które można było obejrzeć podczas spotkania.
Pani Teresa wspominała pierwsze lata działalności KGW podkreślając, że przez całe te 60 lat istnienia „Lusławianki" działają na rzecz swojego środowiska, we współpracy z innymi organizacjami brały udział w przeróżnych imprezach kulturalnych czy festynach, dożynkach, prezentacjach potraw regionalnych wielkanocnych i bożonarodzeniowych, uczestniczyły w powiatowych i międzygminnych przeglądach zespołów ludowych i folklorystycznych, organizowały szkolenia, pokazy, kursy i seminaria wyjazdowe. Od 30
lat przy Kole działa zespół ludowy „Mały” . Starają się śpiewać wyłącznie autentyczne piosenki z regionu. Znają piosenki na każdą okoliczność:  weselne i pogrzebowe, do pracy w polu i przy pieczeniu chleba, smutne i tak frywolne, że niejednemu rumieniec na twarz występuje. „Lusławianki ”śpiewają a capella, bo trudno o muzykanta a także i o finanse.
Koncertują kilka razy w roku, ale często śpiewają też we własnym gronie, podczas spotkań towarzyskich.

aa111

Podczas sobotnich uroczystości jubileuszowych odbył się występ zespołu „Mały”. Przy urodzinowym torcie z lukrem wypisanymi życzeniami dla Koła zaproszeni goście odśpiewali diamentowym jubilatkom gromkie „sto lat”. Przewodnicząca Koła Teresa Synowiec podziękowała wszystkim członkiniom za poświęcany organizacji czas i pracę oraz wszystkim współpracującym instytucjom.
aaaaeeee

Dalsza część spotkania to towarzyska biesiada. Po obiedzie, przy kawie i ciastach, rozmawiano o przyszłości Koła, wspominano przeszłość i po prostu miło spędzany czas w swoim towarzystwie. Diamentowy jubileusz był okazją do podsumowania tego, co udało się zrobić przez minione lata, a także pochwalić się swoją długą historią, która służy promocji sołectwa Lusławice, gminy Janów i powiatu częstochowskiego.

3