^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Nawożenie ogórków gruntowych w uprawie integrowanej

ogórkiOgórek wymaga gleb o dobrej strukturze, próchnicznych, żyznych, szybko nagrzewających się, przewiewnych. Ziemie ciężkie i zlewne, czyli są nieprzydatne pod jego uprawę). Praktycznie są to gleby gliniasto-piaszczyste, lessy, czarnoziemy oraz lżejsze mady o poziomie wody gruntowej nie mniejszym niż 1 metr. Najlepszym nawozem będzie obornik jako podstawowy nawóz organiczny dla ogórka w ilości 30-40ton/ha, przyorany jesienią. Maksymalna dawka azotu zawartego w oborniku nie powinna przekraczać 170 kg na hektar w czystym składniku. Dzięki zastosowaniu obornika obok dobrego zaopatrzenia w makroelementy wnosi się również do gleby mikroelementy oraz materię organiczną. Substytutem mogą być nawozy zielone. Nawożenie organiczne jest bardzo ważne ze względu na płytkie korzenienie się ogórka i jego wrażliwość na niedobór wody.
Optymalne pH dla tego warzywa wynosi 6,0-7,2. Ogórek nie znosi świeżego wapnowania. Dlatego, zabieg ten, jeżeli jest konieczny, powinien być wykonany pod roślinę uprawianą w przedplonie. Gdy zawartość magnezu w glebie jest niska można zastosować np. dolomit.
Nawożenie azotowe - Przy uprawie ogórków na oborniku lub po roślinach motylkowych orientacyjna dawka azotu dostarczona w nawozach mineralnych wynosi 100-120 kgN/ha. Dawkę taką w zależności od ilości dzieli się na 2 lub 3 części. Połowę tej ilości zaleca się zastosować przed siewem lub sadzeniem ogórków i zmieszać z 15-20 cm warstwą gleby. Pozostałe dawki dostarcza się roślinom pogłównie, dwukrotnie: pierwszy raz (35-50 kgN/ha), gdy ogórki są w fazie 3-4 liści i zaczynają się płożyć, drugi - na początku zbiorów. Rośliny powinny być wtedy suche, aby nie doszło do poparzenia liści wywołanego nadmiernym stężeniem powstającego w wodzie (krople rosy, zwilżenie po podlewaniu) roztworu nawozu.
Fosfor stosuje się przy średniej zawartości w glebie stosuje się w dawce 80-100kg P205 przedsienie pod głęboką uprawę, lub lepiej jesienią pod orkę. Najlepszą formą nawozu będzie superfosfat potrójny , lub fosforan amonu, stosowany na wiosnę.
Orientacyjna dawka potasu przy średniej zawartości w glebie to około 250kg K20. Nawozy stosuje się w podobnych terminach jak fosfor, z tym że na lżejszych glebach zalecany jest wiosenny termin. Najlepszą formą nawozu jest siarczan potasu.
Optymalna zawartość składników w glebie powinno się ustalić na podstawie analiz chemicznych gleby. Optymalne poziomy zaopatrzenia w składniki pokarmowe to:
- azot – 55-80 mg N ( NO3+NH4) /litr
- fosfor – 60-80 mg P/litr ;

- potas – 175-250 mg K/litr
- magnez – 60-80 mg Mg/litr
- wapń – 1000-1500 mg Ca/litr
- chlor <100 mg Cl/litr

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com