^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

„Koronki koniakowskie”, „Kolędowanie dziadów noworocznych na Żywiecczyźnie” i „Gajdy” na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO

W poniedziałek 22.10.2018 r. w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której wiceminister kultury, generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin wręczyła decyzje o wpisie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Uhonorowane w ten sposób zostały m.in. trzy cenne dla naszego regionu zjawiska kulturowe: „Tradycje wytwarzania koronki koniakowskiej”, „Gajdy - umiejętność wytwarzania instrumentu i praktyka gry” oraz "Kolędowanie dziadów noworocznych na Żywiecczyźnie".

Krajowa Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest jedną z form ochrony dziedzictwa, wynikającą z podpisanej przez Polskę Konwencji UNESCO z 2003 r. w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ma ona charakter informacyjny i zawiera opis zamieszczonych na niej zjawisk, ich rys historyczny, informacje o miejscu występowania i znaczeniu dla kultywujących je społeczności. Obecnie na Liście znajdują się 32 zjawiska. Krajową listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

Pierwszych wpisów dokonano w 2014 r.  do dziś znalazły się już na niej m.in. rusznikarstwo artystyczne i historyczne według tradycyjnej szkoły cieszyńskiej, szopkarstwo krakowskie i pochód Lajkonika, hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej, sokolnictwo, gwara warmińska jako nośnik tradycji ustnych, zabawkarstwo żywiecko-suskie i bartnictwo.

Co istotne, aby jakiś element mógł pojawić się na liście międzynarodowej UNESCO, najpierw musi być wpisany na listę krajową.

Przy rozpatrywaniu wniosków o wpis elementu dziedzictwa danej społeczności na Listę  krajową brane są pod uwagę następujące kryteria:

– zgodność z definicją niematerialnego dziedzictwa kulturowego Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego (art. 2 pkt 1 i 2 Konwencji)

– przekazywanie z pokolenia na pokolenie i stałe odtwarzanie przez wspólnoty i grupy, które uznają dany element dziedzictwa za część własnego dziedzictwa

– opracowanie planu ochrony służącego zabezpieczeniu elementu i podtrzymaniu jego żywotności

– zgłoszenie wniosku przy jak najszerszym możliwym udziale i zaangażowaniu zainteresowanej wspólnoty, grupy, a w niektórych przypadkach także jednostek, które tworzą, utrzymują i przekazują dany element dziedzictwa niematerialnego oraz za ich uprzednią świadomą zgodą.

Warunkiem wpisu jest spełnienie wszystkich wymienionych wyżej kryteriów.

Żeby podkreślić wyjątkowość docenionych w tym dniu na gali zjawisk kulturowych (np. koronki koniakowskiej) scenę zdobiła Największa Koronka Koniakowska Świata znajdująca się na Liście Rekordów Guinessa. Serweta ważąca 5 kg, mająca 5 metrów średnicy została wykonana przez 5 koniakowskich koronczarek w ciągu  5 miesięcy i doskonale obrazowała tradycje koronkarskie tego regionu.

DSC 8690

Żródła:

www.istebna.eu,

http://www.koronkakoniakowska.pl

http://www.mkidn.gov.pl

http://niematerialne.nid.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com