^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Nowe regulacje prawne

40684092 1825567767499078 8479512842540679168 oW dniu 01 stycznia 2019 r weszły w życie zapowiadane wcześniej nowe regulacje prawne , w tym wyczekiwane przez rolników dotyczące poszerzenia możliwości sprzedaży w zakresie rolniczego handlu detalicznego oraz uproszczeń w zakresie produkcji MLO.


• Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników do sklepów i restauracji


Zmiany dotyczą m.in.
W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych( Dz. U z 2018 r. poz. 1509 z późn.zm. ) wprowadza się zmianę , która podwyższa kwoty przychodów zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych do 40 000 zł rocznie.
Ponadto umożliwia korzystanie ze zwolnienia podatkowego przez określone podmioty prowadzące produkcję i sprzedaż przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, o ile podmioty te korzystałyby w procesie produkcji z własnego surowca (wymagany jest co najmniej 50% udział własnego surowca w produkcie) oraz nie zatrudniały pracownikó. Po przekroczeniu limitu 40 tysięcy złotych podatek dochodowy wynosi 2%.
Podmioty prowadzące rolniczy handel detaliczny mają obecnie szerszy zakres odbiorców gdyż mogą sprzedawać swoje produkty na rzecz zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczaniem dla konsumenta finalnego, w tym sklepów, restauracji, stołówek i innych placówek o podobnej charakterystyce, zlokalizowanych na określonym obszarze. Obszar ten obejmuje województwo, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji żywności w ramach RHD oraz powiatów lub miast stanowiących siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujących z tym województwem.

• Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia


Ustawa wprowadza ułatwienia z zakresu prawa żywnościowego odnoszące się do procedury rejestracji działalności u właściwego organu urzędowej kontroli żywności dla podmiotów zamierzających prowadzić produkcję żywności na małą skalę i jej wprowadzanie na rynek w krótkich łańcuchach dystrybucji. Zniesieniu ulega obowiązek sporządzania i przedkładania powiatowemu lekarzowi weterynarii do zatwierdzenia projektu technologicznego zakładu oraz obowiązek informacyjny dla podmiotów prowadzących sprzedaż bezpośrednią lub działalność marginalną, lokalną i ograniczoną.

DSC 0114

Ułatwione zostaje rozpoczęcie działalności przez podmioty zamierzające prowadzić produkcję żywności na niewielką skalę w pomieszczeniach używanych głównie jako prywatne domy mieszkalne, ale gdzie regularnie przygotowuje się żywność w celu wprowadzania do obrotu. Zniesiony zostaje obowiązek zatwierdzenia tego rodzaju działalności , a jedynie obowiązek złożenie wniosku o wpis do rejestru zakładów we właściwym organie Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 na podstawie materiałów MRiRW

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com