^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Niezbędne obliczenia zastosowanego azotu

Przestrzeganie określonych dawek nawożenia azotem jest kolejnym wymogiem „Programu działań mającego na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, (Dz U z 2018 roku poz. 1339), obowiązującym od 27 lipca 2018.

Wymogi wspomnianego wyżej programu zachowują zgodnie z Dyrektywą Azotanową (Dyrektywa Rady 91/676/EWG z 12 grudnia 1991) wielkość rocznej dawki nawozów naturalnych wykorzystywanych rolniczo, wynoszącą nie więcej niż 170 kg N w czystym składniku na 1 ha użytków rolnych. Oznacza to, że nadal ilość azotu pochodzącego z nawozów naturalnych (obornika i/lub, pomiotu ptasiego i/lub, gnojówki i/lub, gnojowicy) nie może przekraczać wspomnianych 170 kg na ha rocznie.

Aby nie było żadnych wątpliwości co do ilości zastosowanej dawki azotu pochodzącego z nawozów naturalnych, w pierwszej kolejności należy staranne obliczyć  ilość wytwarzanych nawozów naturalnych w gospodarstwie oraz ilość zawartego w nich azotu. Obliczeń należy dokonać na podstawie stanów średniorocznych zwierząt w gospodarstwie i koncentracji zawartego w nich azotu, uwzględniając gatunek zwierząt gospodarskich, ich wiek i system utrzymania (np. głęboka ściółka, płytka ściółka).

Kolejnym krokiem winno być zaplanowanie dawek nawozów naturalnych na poszczególne działki rolne gospodarstwa, w taki sposób by nie przekroczyć dopuszczalnej dawki azotu z nawozów naturalnych (170 kg N/ha rocznie).

Załącznik nr 4 i 6 wspomnianego rozporządzenia, szczegółowo podają sposób i niezbędne dane potrzebne do wymaganych obliczeń. Dla ułatwienia tych obliczeń  Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie opracowało stosowne aplikacje do sporządzania planu nawożenia azotem oraz obliczania maksymalnych dawek nawożenia azotem.

Od 27 lipca 2018 roku wszystkie gospodarstwa, które nie są zobowiązane do opracowania planu nawożenia azotem muszą zwracać uwagę na dawkę stosowanego azotu. Nie może ona przekraczać maksymalnej ilości azotu działającego ze wszystkich źródeł.

Informację o tych maksymalnych dawkach azotu pod poszczególne uprawy znajdujemy w załączniku nr 9 Programu w tabeli nr 14.

   Wszystkie gospodarstw prowadzące produkcję rolną na powierzchni większej lub równej 10 ha użytków rolnych lub utrzymujące zwierzęta gospodarskie w liczbie większej lub równej 10 DJP w przeliczeniu na stan średnioroczny, zobligowane są od 27.07.2018 do prowadzenia ewidencji zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem nawozami zawierającymi azot ( naturalnymi i mineralnymi).

W prowadzonej ewidencji należy podać datę zastosowanego nawozu, rodzaj uprawy i powierzchnię na której zastosowano nawóz. Następnie należy podać rodzaj i dawkę zastosowanego nawozu. Stosując nawozy naturalne na terenie o dużym nachyleniu należy podać datę jego przyorania.

W przypadku przekazywania nawozów naturalnych obliczeń ilości tych nawozów wytwarzanych w gospodarstwie i przeznaczonych do przekazania, dokonuje przekazujący.

Przekazując nawozy naturalne przekazujący, podaje na umowie zbycia/nabycia nawozu naturalnego informację o zawartości w nich azotu.

   Od 1 stycznia 2019 roku obowiązywać będą już wszystkie wymogi zawarte w „Programu działań mającego na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczenie „ poza terminami dotyczącymi warunków przechowywania nawozów naturalnych czyli zapewnienia wymaganej pojemności zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę oraz powierzchni płyt gnojowych.

Ważnym wymogiem stanie się posiadanie planu nawożenia azotem. Posiadanie tego planu będzie zależne od wielkości prowadzonej produkcji zwierzęcej, powierzchni użytków rolnych oraz powierzchni tzw. upraw intensywnych.

04

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com