^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

PROJEKT USTAWY OCHRONY ROŚLIN PRZED AGROFAGAMI

 

10 grudnia 2019 Rada Ministrów przyjęła trzy projekty przedłożone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Jeden z nich to projekt ustawy ochrony roślin przed agrofagami.

W projekcie wspomnianej ustawy przewidziano rozwiązania ograniczające ryzyko zawleczenia do Polski tzw. nowych agrofagów, tj. m.in. obcych wirusów, bakterii, grzybów, czy szkodników, które atakują rośliny. Zmiana przepisów dostosowuje polskie prawo do rozporządzeń Unii Europejskiej.

Do najważniejszych wprowadzanych rozwiązań należą:wiorin

- Realizowanie zadań związanych ze zdrowiem roślin przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa ( tak jak do tej pory),

- Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa będzie wykonywał kontrole dotyczące spełnienia wymagań zawartych w rozporządzeniu unijnym, jak również kontrole występowania agrofagów,

- Wojewódzki Inspektor będzie także wydawał, jak obecnie, decyzje administracyjne w razie stwierdzenia występowania tzw. agrofagów kwarantannowych lub innych agrofagów podlegających obowiązkowi zwalczania.

- Nowością będzie możliwość wyznaczania obszarów wolnych od określonych agrofagów, co powinno ułatwić eksport towarów do państw trzecich (pozą Unią Europejską).

- Obszar wolny od określonego agrofaga będzie ustanawiał wojewoda. Ograniczenia lub nakazy obowiązujące na takim obszarze będą natomiast wynikały z rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dacie ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Jednocześnie przestanie obowiązywać ustawa z 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin.

 

Źródło: MRiRW ; www.gov.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com