^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Mszyca porzeczkowo - czyściecowa na porzeczce czerwonej

Na początku maja na porzeczce czerwonej pojawiły się pierwsze pokolenia mszycy porzeczkowo-czyściecowej. Mszyce zasiedlają głównie dolną stronę liści natomiast wyraźne oznaki żerowania mszycy widoczne są na górnej stronie liścia w postaci czerwonych wybrzuszeń. Różnej wielkości czerwone deformacje znacznie zmniejszają powierzchnie liścia co prowadzi do zmniejszonej asymilacji, zahamowania wzrostu rośliny i gorszego plonowania.

Obraz 117

Stadium zimującym mszycy porzeczkowo – czyściecowej są jaja składane na pędach, w pobliżu pąków lub pod pękającą korą. Wylęganie się larw z jaj następuje wczesną wiosną, często już pod koniec marca.W czasie kolejnych trzech miesięcy następuje rozwój 3 lub 4 pokoleń szkodnika. Mszyca porzeczkowo – czyściecowa jest owadem dwudomowym – wymagającym do pełnego rozwoju dwóch żywicieli. Uskrzydlone osobniki przelatują na żywicieli wtórnych: jasnotę i czyściec błotny dając początek kolejnym 5 – 7 pokoleniom. Jesienią uskrzydlone osobniki powracają na żywiciela pierwotnego (porzeczka). Dochodzi do zapłodnienia, w czego efekcie samice składają zapłodnione jaja na korze pędów, najczęściej w okolicach pąków.

Obraz 112

Obraz 116

Obraz 115

Sposobem na zapobieganie występowania mszycy porzeczkowo – czyściecowej jest likwidacja żywiciela wtórnego, warto też zadbać o dużą liczebność wrogów naturalnych mszyc którymi są biedronki (larwy), złotooki, drapieżne bzygowate.

Do chemicznego zwalczania mszyc na porzeczce czerwonej zaleca się min. Acetamip 20 SP, Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP (polecane do stosowania łącznie z adiuwantem)

Należy pamiętać, że długotrwały wzrost temperatury powyżej 25 ºC wywołuje u mszyc diapauzę (stan ograniczenia procesów życiowych, rozmnażania) dlatego wykonywania zabiegów chemicznej ochrony roślin nie jest ekonomicznie uzasadnione. 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com