^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Zachować zapach i kolor lata

nalewki

 Okres lata, to najlepsza pora na produkcję trunków z własnych owoców. Moda na nalewki "własnej roboty" nastała już kilkanaście lat temu. W internecie jest pełno ofert dotyczących metod destylacji, sprawdzonych receptur, wyspecjalizowanych aparatur, droźdzy gorzelnianych, węgla aktywnego. Czy taka oferta jest legalna???  Tak - jeśli nabywamy ją  tylko do destylacji wody.

Produkcja alkoholu etylowego,także na własny użytek, jest w Polsce dozwolona tylko po uzyskaniu wpisu do rejestru prowadzonego przez ministra  rolnictwa. Może ona być wydana jedynie przedsiębiorcom, którzy muszą spełniać cały szereg wymogów, dotyczących kontroli jakości, bezpieczeństwa a przede wszystkim akcyzy. Spirytus można produkować jedynie w składzie podatkowym, pod ścisłą kontrolą celników. Bardziej liberalnie  nasze prawo traktuje wytwórców nalewek domowym sposobem, na własny użytek Pod warunkiem jednak, że nie zostanie wprowadzona do  obrotu. Napitek oparty na bazie spirytusu lub wódki pochodzącej z legalnego żródła, a więc obłożonego akcyzą.

Wolno nam zatem produkować w domu wino (z winogron wyprodukowach we własnej winnicy), piwo, cydr (alkoholizowany napój z jabłek), perry (alkoholizowany napój z gruszek), miody pitne (z miodu z własnej pasieki). Nie obowiązują nas żadne zakazy ilościowe i nie musimy płacić akcyzy, jednak tych trunków nie możemy wprowadzać do obrotu. Możemy nimi zaspakajać swoje delikatne podniebienia, delektować się z przyjaciółmi  i wspominać słoneczne dni lata.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com