^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

DOBRE PRAKTYKI NGO's

W dniach 22-24 października br. miałam sposobność uczestniczyć w szkoleniu organizowanym przez CDR Oddział w Krakowie. Temat szkolenia obejmował funkcjonowanie przedsiębiorstw społecznych z aspektami rachunkowo – podatkowymi działalności statutowej i gospodarczej oraz źródła finansowania organizacji pozarządowych (NGO's). Poza treściami przekazanymi w formie wykładów i dyskusji moderowanych, uczestniczyliśmy w wizytach terenowych w trakcie których zapoznaliśmy się z działalnością dwóch spółdzielni socjalnych i stowarzyszenia, działających na terenie województwa małopolskiego. Obie poznane przez nas spółdzielnie funkcjonują na obszarze niewielkiej, bo liczącej 6 100 mieszkańców gminy Raciechowice (pow. myślenicki).

 Spółdzielnia socjalna „Przystań” powstała w styczniu 2012 roku z inicjatywy gminy Raciechowice i OSP Kwapinka. Jej działalność polega na reintegracji społecznej mieszkańców poprzez dożywianie dzieci i młodzieży w szkołach z terenu gminy (dziennie ponad 400 obiadów), utrzymanie porządku w czterech obiektach szkolnych, świadczenie usług cateringowych, organizację szkoleń, konferencji, spotkań i imprez okolicznościowych odbywających się w prowadzonym w Kwapince pensjonacie. Od 2012 roku w spółdzielni zatrudnienie znalazło 18 osób bezrobotnych.

Spółdzielnia socjalna „Kuźnia Smaku” funkcjonuje w miejscowości Czasław (gm. Raciechowice). Jest to region położony poza zasięgiem silnego zanieczyszczenia gleb i powietrza. Usytuowanie takie zapewnia dogodne warunki do prowadzenia produkcji zdrowej żywności. Gmina ta ma charakter rolniczy. Wizytówką gminy jest sadownictwo, dlatego też od 8 lat na jej terenie działa Grupa Producentów Rolnych – Spółdzielnia Ogrodnicza Grodzisko, zrezszająca 11 udziałowców – właścicieli 70 ha sadów jabłoniowych. Zapewne te i inne okoliczności wpłynęły na powstanie wspomnianej wcześniej Spółdzielni „Kuźnia Smaku”, która powstała z zamysłu ludzi ceniących regionalizm, tradycję i dobry smak. W ofercie handlowej (w sklepie internetowym i stacjonarnym) można znaleźć szeroką gamę przetworów owocowych i warzywnych, m.in.: soki, dżemy, konfitury, sałatki i warzywa konserwowe oraz miód, chleb i wędliny wyrabiane wg rustykalnej tradycji. W sklepie  w Czasławiu można również kupić produkty rękodzielnictwa. Wspomniane powyżej przykłady są ilustracją owocnej współpracy samorządu gminnego z NGO's oraz potwierdzeniem tego, że dobre praktyki tej współpracy są jak najbardziej pożądane i możliwe.

DSC 0011

 

DSC 0004

DSC 0005

DSC 0007

 

 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com