^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Dynia w polskiej kuchni

DSC dynia



Ostatnimi czasy dynia (przede wszystkim pomarańczowa) kojarzy nam się głównie z Halloween i związaną z nim dekoracją. Czasem w mediach słychać nawet informacje, że przybyła do nas razem z tym zwyczajem, co jest kompletną bzdurą. Na polskich stołach bowiem, pożywne i smaczne potrawy z dyni, często zwanej banią, zagościły już w XVI w.

Do Europy przybyła na statkach Kolumba, na którym zrobiła tak duże wrażenie, że aż zanotował w Dziennikach dzień kiedy pierwszy raz ją zobaczył. Początkowo, jak większość przywiezionych przez Kolumba roślin, uprawiana była w dworskich ogrodach jako ciekawostka, ale szybko odkryto jej właściwości i zaczęto uprawiać na „masową skalę" (podobnie jak ziemniaki). Szczególną furorę zrobiły nasiona, które jak wierzono dodawały mocy w sprawach łóżkowych, dlatego raczyli się nimi panowie nagminnie.

Doceniano ją także za „pożywność" i zdrowotność, bo rzeczywiście dynia to jedno z najlepiej prozdrowotnie działających warzyw.

O jej właściwościach leczniczych i dietetycznych oraz roli w kuchni mówić będziemy na szkoleniu, które organizowane jest dla członkiń KGW z terenu gminy Kroczyce w gospodarstwie ekologicznym Pani Anny Ptasińskiej.

Następnie podczas pokazu  z zebranych tu ekologicznych dyni, przygotujemy wspólnie kilka dań gorących, upieczemy ciasta i chleb oraz przygotujemy przetwory, szczególnie dynię marynowaną. Bowiem jeszcze w latach 80-ych żadne wesele na Jurze nie mogło obyć się bez dyni i śliwek w occie. Przepisy nieco różniły się od siebie, co dawało odmienne wrażenia smakowe. Oto kilka z nich.

Przepis I

  • 1 kg dyni
  • 1 szkl. octu winnego
  • 50 g cukru
  • 5 goździków
  • 1 płaska łyżeczka estragonu suszonego lub świeżego
  • 10 g soli
  • 1 szkl. wody
  • ewentualnie cynamon do smaku

Dynię umyć, obrać ze skóry, wyjąć pestki i oczyść. Miąższ pokroić w dużą kostkę. Wodę z octem zagotować, dodać przyprawy, sól i cukier. Dynię przełożyć do słoików i zalać zalewą.Pasteryzować

Przepis II


  • 2 kg dyni obranej, bez pestek
    650 ml białego octu winnego
    650 g cukru
    1 laska wanilii
    2 cytryny

Dynię pokroić w jednakowej wielkości małe kawałki i wymieszać z octem winnym, a następnie zalać taką ilością wody, żeby dynia była całkowicie zanurzona. Odstawić na 24 godzin, najlepiej do lodówki.

Dynię osączyć zachowując zalewę . Cukier zagotować w odrobinie zalewy, aż będą ciągnąć się nitki. Do rozpuszczonego cukru dodać pozostałą zalewę, miąższ i laskę wanilii oraz sok i skórkę z cytryny. Dynię wkładać porcjami do zalewy i zagotowywać, aż kawałki dyni się zeszklą. Wyjąć łyżką cedzakową. Włożyć do słoików i dopełnić zalewą. Pasteryzować

Przepis III

  • dynia dowolna ilość
    1 szklanka octu 10%
    goździki około 15-16 szt
    ziele angielskie 5 ziaren
    10-15 czubatych łyżek cukru ( wg uznania, dynia musi być słodko-kwaśna)
    6 szklanek wody (jeżeli lubimy kwaśniejszą, wlewamy 5 szklanek wody)
    sól

Obraną i wydrążoną dynię pokroić w dowolną kostkę. Zagotować wodę w dużym garnku, lekko osolić, do gotującej wody włożyć pokrojoną dynię, zagotować i natychmiast wyjąć łyżką cedzakową.
Ugotować zalewę, dodać cukier, ocet, ziele i goździki. Gorącą dynię ułożyć w słoikach, zalać gotującą zalewą, zakręcić, ustawić słoiki do góry dnem na ręczniku. Nie pasteryzować



This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com