^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XII Regionalne Dni Rybactwa za nami!

Jest już tradycją, że we wrześniu Lokalna Grupa Rybacka „Żabi Kraj” organizuje na skoczowskim rynku Wystawę Rybacką. Tak też było i w tym roku. W dniach 19-21.09.2014 r. odbyły się Regionalne Dni Rybactwa po raz dwunasty.

            Wzorem poprzednich lat impreza podzielona została na dwie części. W czwartek i w piątek odbyły się konferencje. Pierwsza w restauracji „Chata po Zbóju” w Bąkowie pt. „Perspektywy rozwoju turystyki na obszarach zależnych od rybactwa”. Dotyczyła niekonwencjonalnej promocji miejsc oraz nowoczesnych technik promocji. Druga konferencja „Aktualne problemy oraz perspektywy stawowej gospodarki rybackiej na obszarach zależnych od rybactwa” miała miejsce w Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu. Swoje referaty tego dnia wygłosili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Lokalnych Grup Rybackich oraz z-ca Dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Stanisław Gardoń. Poruszano kwestie nowego okresu programowania i możliwości dofinansowania sektora rybactwa oraz koszty i problemy rybaków wynikające z pozarybackich i ekologicznych funkcji stawów.

            Druga część imprezy odbyła się na Rynku w Skoczowie w weekend. Od samego rana zarówno w sobotę jak i w niedzielę nie brakowało atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Odbywały się konkursy i zabawy dla dzieci. W basenach rozstawionych na Rynku pływały różne gatunki ryb, a pracownicy PAN w Gołyszu przybliżali zainteresowanym ich nazwy oraz ciekawe informacje na temat każdej ryby. Na scenie można było obejrzeć występy m.in. Kapeli podwórkowej „Śląskie Bajery”, Kabaretu Masztalscy, Cieszyn Jazz Orchestra oraz Kapeli „Maliniorze”. W sobotę dla zwiedzających wystawę była przygotowywana na ogromnej patelni darmowa potrawa – niespodzianka. Natomiast w niedzielę na zainteresowanych czekał bus, który zawoził wszystkich chętnych do Skansenu w Ochabach.

Na placu pod Ratuszem było też wielu wystawców, m.in. lokalne grupy rybackie i działania, gospodarstwa rybackie, Urząd Marszałkowski, winnica Mnich, gospodarstwo hodujące ślimaki oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Amatorzy potraw z ryb mogli kupić wędzonego karpia, pstrąga czy suma. Można było również spróbować jak smakują ślimaki, czy kupić piękną chustę z motywami łowickimi. Pod namiotem Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego można było zasięgnąć wszelkich informacji dotyczących uprawy roślin, hodowli zwierząt, czy produkcji rybackiej.

Główną atrakcją programu były konkurs wiedzy o rybactwie dla gimnazjalistów oraz konkursy i pokazy kulinarne.

W Międzyregionalnym konkursie wiedzy o rybach i rybactwie największą znajomością tematu wykazał się Tomasz Głowinkowski z Gimnazjum w Drogomyślu.

Natomiast miejsca na podium w Konkursach kulinarnych zajęli odpowiednio:

W Konkursie Młodzieży Szkół Gastronomicznych w przyrządzaniu potraw z karpia:

1. Filip Niewiadomski i Kamil Świdziński – Zespół Szkół nr 7 w Tychach (Klasyczny filet z karpia)

2. Wojciech Komsa i Karol Płoch – Zespół Szkół Gastronomicznych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie (Dymny karp podany z sosem borowiko-jałowcowym, polentą z boczkiem i nasionami dyni, żelem z cydru polskiego, piaskiem pistacjowo-sezamowym, wykończony sezonowymi warzywami i wędzonymi grzybami)

3. Karolina Wojnarowska i Bartosz Fryc – Zespół Szkół Gastronomiczny nr 1 w Krakowie (Karp w sosie piernikowym z mamałygą z karmelizowanym koprem włoskim)

W Konkursie kulinarnym w przyrządzaniu potraw z karpia dla Amatorów:

1. Witold Staniek – Bulion z karpia ziołowy z krokiecikiem

2. Krzysztof Staniek – Karp soute na pierzynce cytrynowo-limonkowej

3.  Ryszard Kostka – Jabłecznik karpiowy

Natomiast w IX Międzynarodowych Mistrzostwach Europy w Przyrządzaniu Potraw z Karpia:

1. Andrzej Łabędzki i Zbigniew Jaworski – Restauracja Dwór Bismarcka w Mysłowicach (Karp po benedyktyńsku)

2. Karel Drapal i Jan Jakes – Moravia Team Republika Czeska (Karp po morawsku z sosem koperkowym)

3. Łukasz Skonieczny i Hanna Gąsior – Dom Retro w Jastrzębiu Zdroju (Podwędzony w sianie Karp na puree z kiszonej kapusty podany z sosem z palonego masła)

            Przebieg wystawy był relacjonowany w Radiu Bielsko, a wywiady z organizatorami i uczestnikami pojawiły się w Telewizji Katowice.

 

SDC12935

 

SDC13054

 

SDC13004

 

SDC13066

 

SDC12971

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com