^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

WIELKANOC NA ZIEMI PSZCZYŃSKIEJ

Starostwo Powiatowe w Pszczynie i Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie – PZDR w Pszczynie powróciły do organizacji cyklicznego konkursu „Tradycje i kulinaria Ziemi Pszczyńskiej". Pierwsza edycja konkursu organizowana była w latach 2007-2012, teraz formuła konkursu została odświeżona i mieliśmy ogromną przyjemność ponownie rozkoszować się smakami tradycyjnych pszczyńskich potraw. Regulamin konkursu przewiduje, iż każda gmina powiatu pszczyńskiego w kolejności alfabetycznej, będzie gospodarzem i współorganizatorem konkursu w kolejnych latach.
Pierwszy konkurs odbył się 16 marca w sali Urzędu Gminy w Goczałkowicach - Zdroju, gdzie zaprezentowało się 7 ekip: 6 Kół Gospodyń Wiejskich (Brzeźce, Goczałkowice, Jarząbkowice, Kobiór, Rudziczka, Wola) oraz Team Rodziny Kubis z Czarkowa. Tematem konkursu była „Wielkanoc na Ziemi Pszczyńskiej".
W imieniu organizatorów gości powitali: Wicestarosta Powiatu Pszczyńskiego – Krystian Szostak, Wójt Gminy Goczałkowice – Gabriela Placha oraz Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Pszczynie – Anna Rogala-Romanek.

 

powitanie scena

 

Drużyny przygotowały dania w 3 kategoriach: śniadanie wielkanocne, deser/ciasto i danie dowolne Zaproszeni goście mogli podziwiać kunszt kulinarny i poczucie estetyki w zaprezentowaniu stołów. Wśród wspaniałych dań znalazły się jaja przygotowane na wiele sposobów, wędliny, pasztety, ryby, gęsi, kaczki, króliki, dziczyzna, zupy oraz ciasta.
W komisji konkursowej oceniającej potrawy znaleźli się: Łukasz Kozioł – restaurator, Szymon Bracik – szef kuchni restauracji Wodna Wieża, Anna Haka-Otręba – plastyk oraz Klaudia Roksela – właścicielka firmy Gryfnie, znanej z kultywowania tradycji, gwary i zwyczajów Górnego Śląska.
Komisja w trakcie oceny i przyznawania punktów kierowała się głównie nawiązaniem do tradycji śląskiej, zastosowaniem produktów regionalnych oraz estetyką podania, z wykorzystaniem naturalnych i przyjętych zwyczajowo ozdób.

 

komisja przy pracy

 

Wyniki konkursu wg oceny jury:

 

ogłoszenie wyników

 

Jarząbkowice stół

I miejsce KGW Jarząbkowice

 

Wola stół

II miejsce KGW Wola

 

Goczałkowice stół

III miejsce KGW Goczałkowice-Zdrój.

 

Wybór jury został potwierdzony w anonimowym głosowaniu na najlepszą potrawę Konkursu, specjalną nagrodę publiczności otrzymały Panie z KGW Jarząbkowice za królika w śmietanie.

 

wrczenie nagród

 

I Powiatowy Konkurs Kulinarny uświetnił swym występem Zespół Folklorystyczny Goczałkowice, który zaprezentował się w oryginalnych strojach Ziemi Pszczyńskiej oraz Katarzyna Kapias – architekt krajobrazu z Ogrodów Pokazowych KAPIAS, która w specjalnie przygotowanej prezentacji wyjaśniła wszystkim zebranym z czego według miejscowej tradycji powinna się składać palma wielkanocna i co symbolizują poszczególne gałązki.

 

zespół

 

K.Kapias

 

zdjęcie grupowe

W przyszłym roku gminą gospodarzem i współorganizatorem konkursu będzie Kobiór, a tematem będzie skubanie pierza.

 

Fot. Starostwo Powiatowe w Pszczynie

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com