^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Wpisz Imię, Nazwisko i hasło

Użytkownik
hasło

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
Data : piątek, 2 sierpień 2019
4
5
8
9
10
13
14
20
21
22
23
24
28
29
30
31

Proponowane nowe zmiany do działania rolno-środowiskowo-klimatycznego i rolnictwa ekologicznego

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 26 lipca 2017 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Departamentu Płatności Bezpośrednich z doradcami rolnośrodowiskowymi Ośrodków Doradztwa Rolniczego całego kraju.

Podczas spotkania zaprezentowano propozycje zmian do rozporządzeń regulujących warunki przyznawania pomocy finansowej do: Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego i Działania rolnictwo ekologiczne z PROW 2014-2020.

Najistotniejsza proponowana zmiana w obu działaniach to:

  • Możliwość podejmowania w kolejnych latach nie tylko nowych zobowiązań, ale także takich samych. W przypadku działania rolno-środowiskowo-klimatycznego podejmowanie takich samych zobowiązań będzie dotyczyć tylko pakietu 2. Ochrona wód i gleby, pakietu 3. Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych i wariantów pakietu 4. Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000 oraz wariantów pakietu 5. Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000.
  • Każde podejmowane zobowiązanie będzie miało odrębny czas realizacji.

Poza tym proponuje się kilka innych szczegółowych zmian, które mają zachęcać do podejmowania decyzji w zakresie rozszerzenia realizowanych w gospodarstwach zobowiązań i łatwiejszego podejmowania decyzji o przystąpieniu do działań, których naczelnym priorytetem jest ochrona środowiska naturalnego na obszarach wiejskich.

Obecnie trwają szerokie konsultacje i intensywne prace, nad takim kształtem wspomnianych wyżej rozporządzeń, by zawierały wiele postulatów zgłaszanych przez branżowe związki rolników, organizacje ekologiczne oraz doradców rolnośrodowiskowych.

Wczesne rozpoczęcie prac nad zmianami pozwoli na pewno, na odpowiednio wcześniejsze ich ogłoszenie i co najważniejsze przekazanie tych zmian, wszystkim beneficjentom zainteresowanym wsparciem finansowym do działania rolno-środowiskowo-klimatycznego i rolnictwa ekologicznego.