Mapa strony Dodaj do ulubionych Poleć serwis Zgłoś problem ze stroną

            

Archiwum Gazety Częstochowskiej - rok 2001 - Wydanie 6/2001

Uprawa facelii
Facelia błękitna jest jedną z najlepszych roślin miododajnych. Posiada właściwości fitosanitarne i strukturotwórcze. Pozostawia bardzo dobre stanowisko dla roślin następczych.

Facelia jest rośliną jednoroczną, szybko rosnącą - okres wegetacji trwa od 90 do 110 dni. Wysokość roślin dochodzi do 100 cm. Może być uprawiana w czystym siewie na ziarno, na zielonkę lub na przyoranie, a także z mieszankami innych roślin. Jest rośliną obcopylną, zapylaną głównie przez pszczoły. Kwitnie przeciętnie od 3 do 6 tygodni. Roślina ma małe wymagania glebowe i wilgotnościowe. Jest wytrzymała na jesienne chłody i przymrozki. Najlepszym przedplonem dla facelii są okopowe na oborniku, a na glebach dobrych - zboża Kwasowość gleby powinna być zbliżona do odczynu obojętnego.

Stanowisko pod facelię należy przygotować tak, jak pod inne uprawy. Gleba powinna być niezbyt głęboko uprawiona i wolna od chwastów. Wiosną wykonać należy kolejno: włókowanie, kultywatorowanie, bronowanie.

Facelię uprawia się zwykle w drugim roku po oborniku. Nawożenie mineralne uzależnione jest od sposobu uprawy. Nawozy fosforowo-potasowe należy zastosować pod korzeń: 2,5 dt superfosfatu pojedynczego oraz 2,0 dt soli potasowej na 1 ha. Nawożenie azotem wynosi około 80 kg/ha w uprawie na nasiona i ok.100 kg w uprawie na zielonkę. Podane dawki azotu można zastosować w całości przed siewem lub połowę przed siewem i resztę dwa tygodnie po wschodach.

Nasiona facelii wysiewa się bardzo wcześnie - w końcu marca lub na początku kwietnia. Norma wysiewu wynosi 5 - 8 kg, a w uprawie na zielonkę ok.10 kg przy rozstawie rzędów 20 - 25 cm i głębokości 1 - 2 cm.

Facelia nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż rośliny bardzo szybko zacieniają glebę. W uprawie na nasiona do odchwaszczania można stosować Afalon bezpośrednio po siewie, w ilości 1 kg/ha. Facelię uprawianą na zielonkę zbiera się w 7 - 8 tygodniu po siewie, tj. na początku kwitnienia roślin.

Zasadniczą wadą tej rośliny jako paszy jest obecność licznych włosków na liściach i łodydze. Powoduje to, że zielonka jest szorstka i bydło w początkowym okresie niechętnie ją zjada. Po pewnym czasie zwierzęta jednak przyzwyczajają się. Na uwagę zasługuje duża zawartość soli mineralnych a zwłaszcza wapnia. Zielonka lub kiszonka z facelii jest paszą mlekopędną. Z jednego hektara można zebrać od 3 do 4 dt nasion lub ok. 200 dt zielonki.<< Wróć

Zajmujemy się pomocą dla instytucji rolniczych i rolników indywidualnych.

W naszej działalności jesteśmy wspierani przez Wydział Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz inne organizacje rządowe i pozarządowe.