^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Wpisz Imię, Nazwisko i hasło

Użytkownik
hasło

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
Data : piątek, 2 sierpień 2019
4
5
8
9
10
13
14
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31

Galeria

baner galeria27  

UŁATWIENIA W ZAGOSPODAROWANIU PRODUKTÓW POFERMENTACYJNYCH

Projekt nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu, którą pod koniec stycznia przyjęła Rada Ministrów przewiduje ułatwienia w zagospodarowaniu produktów pofermentacyjnych, które powstają po wytworzeniu biogazu rolniczego.

 poferment

 

Występowanie produktów pofermentacyjnych jest konsekwencją rozwoju biogazowni rolniczych, których funkcjonowanie wiąże się z wytwarzaniem znacznej ilości masy pofermentacyjnej. Z badań dotyczących możliwości nawozowego wykorzystania masy pofermentacyjnej oraz produktów otrzymanych na jej bazie, np. nawozów i środków poprawiających właściwości gleby, wynika, że produkty te są dobre do nawożenia roślin i wywierają pozytywny wpływ na właściwości fizykochemiczne gleb.

W związku z tym do projektu noweli ustawy o nawozach i nawożeniu wprowadzono nową kategorię produktów nawozowych - produkty pofermentacyjne (płynne lub stałe substancje organiczne powstające w wyniku produkcji biogazu rolniczego, w rozumieniu ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii). Produkty pofermentacyjne będą wprowadzane do obrotu - bez pozwoleń ministra rolnictwa, co umożliwi producentom łatwiejsze ich zbycie lub zagospodarowanie. Obecnie konieczne jest uzyskiwanie takich pozwoleń.

Wprowadzenie produktów pofermentacyjnych do obrotu łączy się również z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. W projektowanej ustawie przyjęto, że produkty pofermentacyjne po raz pierwszy wprowadzane do obrotu w Polsce - produkowane w naszym kraju lub przywożone z państw unijnych - trzeba będzie zgłosić wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Wykaz wprowadzanych do obrotu produktów pofermentacyjnych będzie publikowany na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Nowe regulacje mają obowiązywać po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: MRiRW