^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Mieszanka nasion na zazielenienie jako wsparcie różnorodności biologicznej

łąka

 

Różnorodność biologiczna jest niezmiernie istotna dla utrzymania w dobrej kondycji ekosystemów, które - poza pełnieniem funkcji biologicznych - dostarczają także dóbr i świadczą usługi na rzecz człowieka. Polska jest jedną z najważniejszych jej ostoi (w kwestii terenów rolniczych) na kontynencie europejskim. Rozdrobnienie gruntów tworzące mozaikę działek z towarzyszącymi im miedzami, zadrzewieniami śródpolnymi, żywopłotami, śródpolnymi oczkami wodnymi itp. pozwalają bardzo wysoko ocenić bogactwo przyrodnicze i krajobrazowe Polski w skali Europy.

Jednakże pogodzenie rozwoju rolnictwa z ochroną środowiska, w tym różnorodności biologicznej jest dużym wyzwaniem. Promowanie dobrych praktyk rolniczych pomaga mu sprostać.

W perspektywie finansowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 w ramach płatności bezpośrednich przewidziano obowiązek zazielenienia. Dzięki temu rolnicy mogą mieć większy wpływ na ochronę środowiska, krajobrazu i różnorodności biologicznej terenów rolnych.

Raport „Rolnictwo i przyroda. Ochrona różnorodności biologicznej dobrą praktyką rolniczą” przygotowany przez Centrum UNEP/GRID w Warszawie oraz firmę BASF Polska Sp. z o.o. przy zaangażowaniu Ministra Rolnictwa i Ministra Środowiska prezentuje sposoby kształtowania zielonej i błękitnej infrastruktury na gruntach rolnych – zadrzewień, cieków i zbiorników wodnych, wspieranie populacji zapylaczy i innych pożytecznych stawonogów, wspieranie populacji ptaków terenów rolniczych.

Pełen tekst Raportu znajduje się tutaj, a jedną z dobrych praktyk ochrony organizmów pożytecznych w nim opisywanych są śródpolne pasy z roślinnością miododajną.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu we współpracy z firmą BASF Sp. z o.o. opracowali specjalną mieszankę nasion „Pszczela łąka”, którą można wysiewać na nieużytkach, pasach śródpolnych lub skrajach pól. O skuteczności mieszanki decydują m.in. wysoka wydajność nektarowa poszczególnych wchodzących w jej skład gatunków roślin i kwitnienie rozciągnięte w czasie (nawet do 3 miesięcy).

Każdy rolnik zainteresowany tematem różnorodności biologicznej oraz chcący empirycznie przekonać się o skuteczności zielonej infrastruktury, który zwróci się z taką prośbą do firmy BASF Polska Sp. z o.o. otrzyma bezpłatnie opakowanie mieszanki nasion.

Źródło:
www.teraz-srodowisko.pl

Raport „Rolnictwo i przyroda. Ochrona różnorodności biologicznej dobrą praktyką rolniczą”

 mieszanka

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com