^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Terenowe warsztaty odnawialnych źródeł energii

W piątek 30 czerwca pracownicy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz mieszkańcy powiatu częstochowskiego wzięli udział w warsztatach terenowych odnawialnych źródeł energii organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie w ramach propagowania konkursu „Ekologiczna zagroda 2017”. W ich trakcie uczestnicy mogli zapoznać się z instalacjami odnawialnych źródeł energii wykorzystywanych na potrzeby własnych zagród, porozmawiać z właścicielami na temat praktycznej strony ich wykorzystania a także kalkulacji kosztów i oszczędności związanych z inwestycją.

Najpierw udaliśmy się do Topolowa by odwiedzić pana Krzysztofa Hampelskiego, który opowiedział o instalacjach fotowoltaicznych oraz małej elektrowni wiatrowej własnej konstrukcji.

Pierwsza instalacja fotowoltaiczna o mocy 1kW złożona z 4 paneli, usytuowana jest na dachu domu. Spięta w całość z wiatrakiem o mocy max do 2 kW i akumulatorem Trojan 150 AH, tworzy instalację off line.

Ponadto pan Krzysztof zainwestował dwa lata temu w elektrownię fotowoltaiczną o mocy 10 kW. Na 1 kW mocy przypadają 4 panele z ogniw polikrystalicznych. Instalacja ustawiona jest pod kątem 35⁰ i umocowana na gruncie na ocynkowanych słupach. Wyprodukowana nadwyżka energii oddawana jest do sieci by następnie po zakończeniu półrocznego okresu rozliczeniowego, w przeciągu roku zmagazynowany zapas odebrać.

Pan Krzysztof skonstruował także samodzielnie kolektor słoneczny do ogrzewania wody w basenie a także przekształca tradycyjny samochód w samochód o napędzie elektrycznym.

We wsi Marianka Rędzińska mieliśmy okazję zobaczyć plantacje miskanta olbrzymiego u pana Piotra Nowaka. Miscanthus gigantus, zwany także trawą słoniową, pochodzi z terenów Azji Południowo – Wschodniej i wytwarza grube, sztywne i wypełnione gąbczastym rdzeniem źdźbła osiągające w naszej strefie klimatycznej wysokość ok. 2,5 m. Wykorzystywany jest do celów energetycznych, w przemyśle meblarskim do produkcji płyt wiórowych, do ogrzewania domów w postaci brykietu, pelletu. Sieczkę wykorzystuje się w rolnictwie jako ściółkę dla zwierząt i ogrodnictwie pod wrażliwe rośliny. Rękodzielnicy wyplatają z niego różne przedmioty codziennego użytku, sadzony jest także jako żywopłot, roślina chroniąca glebę przed erozją oraz na terenach zdegradowanych i zrekultywowanych.

Roślina wysadzana jest w rzędach co kilkadziesiąt cm a łan zagęszcza się także w międzyrzędach - dobrze rozrośnięte kępy wytwarzają nawet kilkaset trzcinowatych łodyg. Do wysadzenia rośliny właściciel gospodarstwa zmodernizował ogólnodostępne maszyny rolnicze. Roślina ścinana jest w okresie zimowym, gdy jest już sucha. Uprzednio służyła do produkcji pelletu a obecnie właściciel plantacji przeznacza roślinę głównie na produkcję ściółki dla zwierząt.

Kolejno udaliśmy się do Jaskrowa, do pana Andrzeja Jury, który dwa lata temu uruchomił jedną z pierwszych fotowoltaicznych instalacji prosumenckich w powiecie częstochowskim. Polikrystaliczne panele mają moc zainstalowana 2 kW jednak elektrownia zaopatrzona jest w inwerter o mocy 1,5 kW i taką moc faktycznie osiąga.

W 2016 roku instalacja wyprodukowała 1477 kWh a w 2017 r., w chwili naszej wizyty, 883 kWh. Pan Andrzej wykorzystuje w ciągu dnia ok. 30% ale z nadwyżki korzysta w porze nocnej.

W gospodarstwie znajduję się także mała elektrownia wiatrowa mogąca wytwarzać w odpowiednich warunkach pogodowych moc 4 kW w przeciągu 1 godziny.

Średnie roczne zużycie prądu w gospodarstwie wynosi 10 kW i przy pracy obydwu instalacji pan Andrzej jest niezależny pod względem energetycznym.

Podczas wizyty u państwa Ewy i Hieronima Pietrasów w Olbrachcicach mieliśmy okazję zobaczyć instalację grzewczą opartą na gruntowej pompie ciepła marki Nibe o mocy 10 kW z kolektorem pionowym, tj. umieszczonymi na głębokości 100 m w pionowych odwiertach rurami z PCV zakończonymi kształtką w formie U, wypełnionymi glikolem (temp. do -17⁰). Przeliczając z 1 m wymiennika uzyskuje się moc 70 Vat. Właściciele instalacji podkreślani zalety pompy nazywając ją sercem domu – przede wszystkim oszczędność na rachunku za energię elektryczną.

Fot. Małgorzata Dawid-Chrzęstek

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com