^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

KONFERENCJA WOJEWÓDZKA "AKADEMIA ZAKISZANIA"

Akademia Zakiszania Schaumanna

Konferencja dla hodowców i producentów bydła mlecznego

IMG 3276

Trochę z opóźnieniem, ale nie sposób nie poinformować o udanej konferencji dla hodowców bydła i producentów mleka, zorganizowanej przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz firmę Schaumann Polska Sp. z o.o. , która odbyła się 27 lutego 2015 roku w Mikołowie, a dotyczyła aktualnych problemów w żywieniu i sporządzaniu wysokiej jakości kiszonek dla bydła mlecznego. Patronat honorowy nad konferencją objęło Ogólnopolskie Czasopismo Specjalistyczne Bydło. Ciekawa tematyka sprawiła, że 60 rolników, czołowych hodowców i producentów bydła mlecznego zaszczyciło nas swoją obecnością. Konferencję otworzył zastępca Dyrektora ŚODR Stanisław Gardoń, w swoim wystąpieniu przywitał rolników i zaproszonych gości oraz wygłosił słowo wstępne o działalności i pracy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Moderatorem konferencji był Dział Systemów Produkcji Rolnej Standardów Jakościowych i Doświadczalnictwa. W trakcie konferencji wygłoszono dwa bardzo ciekawe i stojące na bardzo wysokim poziomie merytorycznym wykłady.

IMG 3280

Jak uniknąć błędów w produkcji kiszonek ?   dr inż. Tomas Mitryk ( Słowacja )

Prawidłowe żywienie a zdrowotność bydła lek.wet. Zbigniew Pauter ( Schaumann Polska )

Chów bydła i produkcja mleka zależą bezpośrednio od jakości i efektywności produkcji pasz objętościowych, które są czynnikiem limitującym intensyfikację produkcji. Proces konserwacji w decydującym stopniu wpływa na wartość pokarmową i od­żywczą pasz, a co za tym idzie, na ilość pobra­nego pokarmu, strawność, poziom produkcji oraz na stan zdrowia zwierząt. Dokładny opis i wytłumaczenie wzajemnych relacji pomiędzy zielonką a mikroorganizmami są, analizowane jako potencjalne źródła ryzyka i krytyczne miejsca naruszenia procesu fermen­tacji.

IMG 3281

Wykładowca, którego mieliśmy przyjemność wysłuchać - dr Tomas Mitryk jest pracownikiem firmy Schaumann Austria, w środo­wisku branżowym jest wybitnie uznanym specjalistą z długoletnim, praktycznym i teoretycznym do­świadczeniem w problematyce technologii pro­dukcji, oceny jakości i wykorzystania kiszonek w żywieniu bydła, a profesor Zygmunt Maciej Kowalski, uważa go za jednego z najlepszych znawców problematyki kiszenia pasz objętościowych w tej części Europy. Dr Tomas Mitryk zwrócił w swoim wykładzie uwagę na klasyczny proces kiszenia, który rozpoczyna się jako dzika fermentacja uruchomiona przez różnorod­ne gatunki mikroorganizmów, które znajdują się w zakiszanej paszy.

IMG 3283

Efekt konserwowania i osta­teczna jakość kiszonki zależą od tego, jaki gatunek mikroorganizmów, kiedy i jak długo wpływał na fermentację, w zależności od aktualnych warun­ków (zawartość suchej masy, zawartość i skład cukrów, zawartość związków azotowych, pH, temperatura itp.). Przy niekontrolowanej, ewen­tualnie niedostatecznie kontrolowanej fermenta­cji, z powodu wielu czynników wynik jest niepew­ny i przypadkowy. Sztuką jest w kiszonce wysokiej jakości, ukierunkować tak proces fermentacji, aby pożądana mikroflora od razu w pierwszych godzi­nach od napełnienia silosu uzyskała dominującą pozycję i przez obniżenie pH, jako wynik fermen­tacji cukrów, zatrzymała rozkładające działanie enzymów roślinnych i niepożądanej mikroflory. Wynikiem tego procesu powinna stać się wysokiej jakości zakonserwowana pasza, o długim okresie magazynowania, z wysoką koncentracją energii i strawnych składników odżywczych, ze zrównowa­żoną zawartością kwasów fermentacyjnych umoż­liwiających nieograniczone pobieranie i wymaga­ną stabilność tlenową podczas skarmiania. Produkcja kiszonek wysokiej jakości wymaga też stworzenia odpowiednich warunków organiza­cyjnych i materiałowo-technicznych, rozpoczyna­jąc od przygotowania porostu, przez technikę zbioru, kończąc na sporządzaniu silosów. Zor­ganizowanie zakiszania musi być przemyślane z punktu widzenia terminowego powiązywania ze sobą poszczególnych czynności (koszenie, przewiędnięcie, cięcie, układanie, ugniatanie, szczelne zamykanie zbiornika), jak również z punktu wi­dzenia objętości zakiszanej masy w poszczegól­nych etapach ciągu techniki i technologii zakiszania. Dalszy wzrost wydajności mleka będzie wymagał jeszcze większej precyzji, nie tylko w chowie krów, w ich genetyce, ale również w produkcji kiszonek, ponieważ o sukcesie bardzo często decydują detale. Każdy dodatkowy kg suchej masy pobrany w wysokiej jakości konserwowanych paszach objętościowych przynosi korzyści nie tylko ekonomiczne, ale jest również korzystny dla procesów trawienia i ma swoje odzwierciedlenie w poprawie stanu zdrowia zwierząt. Kończąc swój wykład dr Tomas Mitryk posłużył się klasykiem cyt. „Mistrzem nikt nigdy się nie urodził, ale staje się nim dzięki usilnej i wytrwałej pracy. Nie „odpuści" doskonalenia się nawet wtedy, kiedy kusi go myśl, że już wszystko wie”.

IMG 3291

Drugim wykładowcą na konferencji był lek. wet. Zbigniew Dzionek (Schaumann Polska Sp. z o.o.)  w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że osiągnięcie wysokiej, jakościowej i efektywnej produkcji zwierzęcej przy użyciu najwyższej klasy genetyki stad bydła mlecznego, stawia wysoko poprzeczkę, przede wszystkim dla zarządzania żywieniem zwierząt. W żywieniu przeżuwaczy, przede wszystkim wysoko produkcyjnych krów, z punktu widzenia fermentacji żwacza, istotne jest pobieranie pasz objęto­ściowych, które przy wysokim udziale ziarna w dawkach pokarmowych zapewniają oprócz funk­cji odżywczej, również funkcję strukturalną. Wiel­kość pobrania suchej masy z paszy objętościowej jest skomplikowaną funkcją większej ilości czyn­ników, których dominującym elementem jest jej jakość. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w ciągu roku w dawkach pokarmowych dla krów mlecz­nych kiszonki są zasadniczym składnikiem objęto­ściowym dawki pokarmowej, to jest oczywiste, że ich jakość staje się czynnikiem limitującym użytko­wość, jak również zdrowie zwierząt. Ostateczna jakość kiszonki zależy od wielu czynników biolo­gicznych i technologicznych, które wpływają na wynik procesu fermentacji, koncentrację energii, zawartość składników odżywczych, strawność, jak również pobranie suchej masy. Współczesne konserwanty stosowane w kiszeniu stwarzają warunki do produkcji kiszonek wyższej jakości, stabilniejszych, pod warunkiem przestrze­gania wszystkich zasad technologii zakiszania. Niewłaściwe użycie konserwantów, ewentualnie uproszczenie procesu technologicznego lub brak konsekwencji z reguły przynosi niezadowolenie z końcowej jakości kiszonki, a także naraża na zbęd­ne koszty.

IMG 3293

            Podsumowując konferencję należy stwierdzić, że punktem wyjścia dla dobrego zarządzania stadem krów jest odpowiedni poziom wiedzy hodowcy. Celem edukacyjnym zorganizowanej konferencji „Akademii Zakiszania Schaumanna” było stworzenie podstaw dla lepszego orientowania się rolników w subtelnej problematyce i wielkiej sztuce, jaką niewątpliwie jest proces kiszenia.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com