^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Obradował Śląski Zespół Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego

26 stycznia 2016r. w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Oddział w Mikołowie odbyło się X posiedzenie Śląskiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego.

     Wszystkich uczestników przywitała Pani Jadwiga Bugaj z-ca dyrektora ŚODR w Częstochowie i podkreśliła znaczenie współpracy i celowość prowadzenia doświadczeń w polu ze względu na to, że każdy region ma swój mikroklimat, a każdy uczestnik Dni Otwartych Drzwi ma szansę osobiście sprawdzić, jak prezentują się odmiany zwłaszcza zbóż, rzepaku, grochu i ziemniaków.

Posiedzenie prowadził Przewodniczący Zespołu dyrektor Oddziału Terenowego COBORU w Pawłowicach Pan Norbert Styrc. Podkreślił znaczenie doświadczalnictwa odmianowo agrotechnicznego dla praktyki rolniczej i zapewnił o kontynuacji prowadzonych doświadczeń w latach następnych.   Program PDOiR w naszym regionie cieszy się dużym zainteresowaniem, systematycznie się rozwija i obejmuje badaniami nowe gatunki roślin uprawnych przyczyniając się do rozwoju rolnictwa w województwie śląskim. W skali kraju województwo śląskie wyróżnia się najlepszym wskaźnikiem areału gruntów ornych przypadających na jedno doświadczenie.

wieczorek

Program posiedzenia obejmował:

- sprawozdanie z realizacji PDOiR w 2015 roku – Przewodniczący Śląskiego Zespołu – Norbert Styrc,

- ocenę przeprowadzonych doświadczeń w sezonie 2015 – Inspektor Oceny Odmian Rejonu Południowo-Zachodniego Adam Skórka,

- opracowanie LOZ na 2016 rok: zboża jare, ozime, rzepak ozimy, ziemniaki i groch,

- ustalenie doboru zbóż jarych do doświadczeń PDOiR oraz lokalizacji doświadczeń na sezon 2016,

- przedstawienie bieżących spraw programu PDO.

       Głównym punktem programu było opracowanie list odmian zalecanych. Listy zawierają odmiany najbardziej przydatne do uprawy i przystosowane do warunków glebowo-klimatycznych województwa śląskiego. Najważniejszym kryterium wyboru odmiany i wpisu na listę są wyniki plonowania uzyskane w doświadczeniach na terenie naszego województwa. Kryteriami pomocniczymi są odporność na choroby, wyleganie, typ użytkowy, wartość technologiczna i dostępność materiału siewnego. Utworzenie LOZ pozwala wyeliminować odmiany niesprawdzone, nie posiadające wyników badań na naszym terenie. W roku 2015 utworzono 11 List, na których znajduje się 109 odmian.

Kolejnym punktem programu posiedzenia był dobór odmian zbóż jarych do doświadczeń porejestrowych prowadzonych w województwie śląskim w 2016 roku. Badane są odmiany wzorcowe dla danego gatunku, odmiany z listy LOZ i odmiany nowo zarejestrowane wybrane przez Zespół.

W doborze zbóż jarych w roku 2015 znalazły się następujące nowe odmiany zarejestrowane w bieżącym roku:

Pszenica jara- 4 odmiany Viarus, WBP Skye, Nimfa, Rusałka, ogółem badanych będzie 15 odmian

Jęczmień jary- 3 odmiany browarne KWS Cannton, RTG Baltic, Uta oraz 6 odmian pastewnych Paustian, KWS Vermont, KWS Harris, Ringo, Polonia Staropolska, Allianz, ogółem badanych będzie 29 odmian,

Owies- 2 odmiany zwyczajne Romulus i Elegant ogółem badanych będzie 14 odmian

Pszenżyto jare - 1 nowa odmiana Mamut, badanych będzie 7 odmian.

Na zakończenie obrad przewodniczący zespołu podziękował wszystkim uczestnikom programu, którzy prowadzą doświadczenia za zaangażowane i duży wkład pracy oraz Zarządowi Województwa Śląskiego, Śląskiej Izbie Rolniczej i innym instytucjom biorącym udział w programie za zrozumienie, docenienie problemu i wsparcie finansowe. Realizacja i podejmowanie nowych zadań związanych z programem PDO nie byłyby możliwe bez dobrej współpracy wszystkich instytucji i firm.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com