^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Wpisz Imię, Nazwisko i hasło

Użytkownik
hasło

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
Data : poniedziałek, 4 marzec 2019
10
13
Data : środa, 13 marzec 2019
14
23
24
25
27
28
29
31

Newsletter

Galeria

baner galeria27  

Niedziela Palmowa w Przystajni

20180325 161030 4

W Przystajni już od kilkunastu dni wyczuwa się świąteczną atmosferę. Na Rynku wyrosło drzewko, które mieszkańcy wspólnie dekorują pisankami, a w Niedzielę Palmową, 25 marca odbył się II Jarmark Wielkanocny. Najważniejszym jego punktem była prezentacja palm wielkanocnych „Allllle Palma Wielkanocna”. Na Rynku, przed kościołem św. Trójcy można było podziwiać kilkanaście, ponad dwumetrowych misternie wykonanych palm. Przystrojone kolorowymi kwiatkami z bibuły palmy, zostały przygotowane przez poszczególne sołectwa. Po mszy św. plac Rynku wypełnili mieszkańcy gminy i zwiedzający przybyli z okolicznych miejscowości. Uczestników powitał Wójt Henryk Mach, a poświęcenia palm dokonał ks. Zbigniew Mozol, proboszcz tutejszej parafii. 

20180325 163523 2

Wydarzeniu towarzyszył występ miejscowej Orkiestry Dętej i zespołów śpiewaczych Lawenda i Koniczynki. Na tę okazję lokalni twórcy przygotowali różnorodne ozdoby wielkanocne, wśród nich były oczywiście zdobione różnymi technikami jajka, stroiki i wiosenne kwiaty. Świąteczny nastrój uzupełniła degustacja tradycyjnych przysmaków. Zwiedzający mogli aktywnie wyrażać swoje uznanie dla zaprezentowanych palm, poprzez głosowanie. W tym roku palma pierwszeństwa przypadła sołectwu Kuźnica Stara, chociaż trzeba przyznać, że wszystkie palmy były piękne.

Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień w Polsce ma wielowiekową tradycję. Wierni w tym dniu przynoszą do kościołów palmy, będące symbolem odradzającego się życia. Poświęcone palmy wielkanocne, powinny zostać przechowane do następnego roku. Tradycja ludowa przypisuje im nadzwyczajne właściwości, miały one chronić m.in. przed pożarem i powodzią, a domowników i żywy inwentarz – przed chorobami.

W wielu miejscowościach mieszkańcy obchodzą to święto gromadząc się wokół okazałych wspólnie wykonanych palm. Wspólne przygotowania do świąt wchodzą także w kalendarz wydarzeń w gminie Przystajń. Przyczyniają się one do zachowania tradycji i spotykają się z coraz większym zainteresowaniem i zaangażowaniem lokalnej społeczności.

Organizatorem imprezy był Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Przystajni.

20180325 163364 4